Bitcoin ETF, Ödenmiş Sermaye, Panama

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

18 Haziran öğleninden herkese merhaba! Bu hafta gündeme Panama’nın Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi ve ardından gelen yerel borsaların ödenmiş sermayeleri artımı haberleri kaplasa da, yine hem yerel hem de global anlamda oldukça yoğun bir gündem bulunuyordu. Sizler için en önemli haberleri ve güncel gelişmeleri derledik.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Mutabakat blokzinciri (consortium blokchain)

Organizasyonel bir uzlaşmaya dayanan, “yarı özel” olan ve kontrollü bir kullanıcı grubuna sahip, ancak farklı organizasyonlarda çalışabilen blokzinciri yapısını ifade eder. Açık blokzinciri yapıları ile herkese açık blokzinciri yapılarının bir bileşimini ifade eder.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), varlık yönetimi şirketi VanEck’in Bitcoin ETF başvurusu için kamuoyundan daha fazla yorum istedi. Komisyon, Nisan ayının sonlarında VanEck’in bu başvurusu için kararını Haziran ayına kadar ertelemişti. 19 Haziran 2021’e kadar SEC’nin yeniden bir değerlendirme yapıp başvuruyu kabul veya reddetmesi ya da süreyi uzatması gerekiyordu. SEC, üçüncü yolu seçti ve daha fazla yorum isteyerek kararı 45 gün daha uzattı.

Türk kripto para platformu Paribu’nun 12 milyon TL’lik ödenmiş sermayesi 40 milyon TL’ye çıkarıldı. Paribu’nun ödenmiş sermaye artışı 26 Mayıs 2021’de 10335 sayılı Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlandı. Bu haberin hemen ardından, 2013’te kurulan kripto para borsası BtcTurk, perşembe günkü basın duyurusunda ödenmiş sermayesini 100 milyon TL’ye yükselttiğini açıkladı. Bu hamle, BtcTurk’ü Türkiye’de ödenmiş sermayesi en yüksek olan kripto para platformu konumuna getirdi

El Salvador’un Bitcoin‘i yasal bir para olarak kabul etmesi yavaş yavaş etkilerini göstermeye başladı. Başkan Bukele’nin, yasa tasarısını meclise getirmeyi düşündüğünü belirtmesinden sonra Panamalı politikacı Gabriel Silva da, Twitter’dan, kendileri için de en iyi seçimin kripto paraları desteklemek olduğunu söylemişti. Silva “El Salvador’un projesini olumlu, hırslı, ilginç ve kabul görmüş buldum. Aynı durumu Panama şartlarına uyarlamaya ve olumlu bir ortam oluşturmaya çalışacağız. “ diyerek açıklamada bulundu.

İsviçre’nin Sygnum Bank’ı, Aave, Aragon, Curve, Maker, Synthetix, Uniswap ve 1inch dahil olmak üzere bir dizi merkeziyetsiz finans (DeFi) tokenleri arasında saklama ve alım satım işlemlerini başlatıyor. USDC için bankacılık hizmetleri de ekleyen Sygnum, müşterileri için bankalar, hedge fonları, varlık yöneticileri ve aile ofislerini içeren bir dizi getiri üreten ürünle genişlemeyi planlıyor.


Haftanın Tweetleri


Gündem

  • ABD Ulusal Cumhuriyetçi Kongre Komitesi, partiye bağış yapmak isteyenlerden kripto para da kabul edeceğini açıkladı.

  • Spor sektöründe faaliyet gösteren blokzincir şirketi Socios.com, Philadelphia 76ers ile anlaşmaya vardığını açıklayarak NBA’deki ilk ortaklığını duyurmuş oldu.

  • Çin İnşaat Bankası (CCB), müşterilerin paralarını saklayabilecekleri ve parmak izlerini kullanarak dijital yuan ile ödeme yapabilecekleri, “soğuk cüzdan” işlevi görecek akıllı kartları test etmeye başladı.

  • Kraken CEO’su Jesse Powell, kripto para borsasının 2022 yılından önce halka açılabileceğini söyledi.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

  • 65 dolardan sıfıra doğru sert bir düşüş yaşayan TITAN token yaklaşık, 0.000000035 dolardan işlem görüyor. Büyük düşüşe neden olan panik satışının ise, Polygon zincirinde TITAN/DAI havuzunun tek likidite sağlayıcısının Mark Cuban olduğu düşüncesinin yayılmasıyla yaşandığı belirtiliyor. Cuban’ın cüzdan varlıklarının ortaya çıkması bu iddianın güçlenmesine sebep olmuştu.

  • Türkiye’nin enerji borsası Enerji Piyasaları İşletme AŞ; büyük ölçekli kuruluşlardan bireysel tüketicilere kadar isteyen herkesin yenilenebilir enerji kaynaklarına ulaşabilmesi için blokzincir teknolojisini kullanarak Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G) Sistemi’ni geliştirdi.

  • Küresel kripto para borsası Binance tarafından desteklenen seyahat acentesi Travala.com, Dtravel adını verdiği merkeziyetsiz bir Airbnb uygulaması başlatacağını duyurdu. Airbnb ev sahiplerinin farklı şehirlerden veyahut ülkelerden konutlarını ya da konutlarındaki bir odayı kullanıcılara kiralamasına olanak veren merkezi bir platform olmaktadır. Travala.com, Airbnb gibi merkezi bir platform yerine merkeziyetsiz Dtravel platformunu başlatacağını duyurdu. Platformda Travala.com’un token’ı TRVL ile işlem yapılabilecek.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Bitpanda/Elbruz Yılmaz: Ethereum, 2.0 ile popülerliğini artıracak

ULTRAVOLATILE

State of Affairs

Three Pillars of Blockchain Technology

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 20 Haziran

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.