El Salvador, Türkiye, MicroStrategy

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

11 Haziran öğleninden herkese merhaba! Bu hafta gündeme El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi ve ardından gelen açıklamalar kaplasa da, yine hem yerel hem de global anlamda oldukça yoğun bir gündem bulunuyordu. Sizler için en önemli haberleri ve güncel gelişmeleri derledik.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Güvensiz/Güvenilmez (trustless)

Blokzincirinde gerçekleştirilen işlemlerin doğruluğunun ispatı için herhangi bir üçüncü kişiye ihtiyaç duyulmamasını ifade eder. Blokzinciri yapı itibariyle her bir kullanıcı/ katılımcının güvenini kazanmış bir sistem üzerine kuruludur.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Bitcoin artık El Salvador’da resmi bir para oldu. Meclisin ardından Kongre de yasa tasarısını onayladı ve dünyada Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden ilk ülke oldu. Kongre üyeleri teklifin kanunlaşmasının ardından dakikalarca ayakta kalarak alkışlarla kararı kutladılar. Bitcoin yasa tasarısı 84 oyun 62’sinin onay vermesiyle kabul edildi.

Bir blok ötesi: Uluslararası Para Fonu (IMF) El Salvador'un Bitcoin'i ülkede yasal para haline getiren kanun hamlesine karşı çıktı. Kurum, yaptığı açıklamada bu adımın mali ve hukuki açıdan sorun yaratacağını belirtti

Zincir üstü analiz şirketi Chainalysis, yatırımcıları coğrafi olarak gruplayarak 2020 yılında dünyada hangi ülkenin Bitcoin‘den ne kadar kâr sağladığını gösteren bir araştırma yayımladı. Türkiye 300 milyon dolarlık kâr ile 14. sırada yer aldı. İlk iki sırayı ise beklendiği üzere ABD ve Çin oluşturdu.

MicroStrategy, ilk kez Bitcoin satın aldığı Ağustos 2020'den beri dolar maliyeti ortalaması stratejisini izleyerek, düzenli aralıklarla BTC satın alıyor. Şirket, yaptığı son duyuruda ise Bitcoin'e büyük bir yatırım daha yapmayı planladığını açıkladı. 7 Haziran tarihli basın bültenine göre MicroStrategy, 400 milyon dolar değerinde daha Bitcoin satın almayı planlıyor. Yatırım için gerekli sermayenin ise uygun kurumsal alıcılara özel olarak sunulacak öncelikli tahvil satışlarından elde edileceği açıklandı.


Haftanın Tweetleri


Gündem

  • Fransa merkezli donanım cüzdan üreticisi Ledger, yaklaşık 380 milyon dolarlık yatırım aldı.

  • Fransa Merkez Bankası ve İsviçre Merkez Bankası uluslararası bir mutabakat gerçekleştirmek için dijital merkez bankası paralarının (CBDC) kullanıldığı ortak bir deney gerçekleştirecek.

  • FBI, geçen ay Colonial Pipeline’a saldıran bilgisayar korsanlarının Bitcoin ile aldığı fidyeyi kurtarmayı başardı. 

  • Kripto para işine gireceklerini açıklayan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, dijital gelirlerini artırmayı amaçlıyor.

  • Çin'de bazı büyük kripto para borsalarıyla ilgili aramalarda sonuç alınamadığını ileri sürdü.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

  • Ethereum kurucu ortaklarından olan Gavin Wood, yaratıcısı olduğu Polkadot ekosistemindeki yer satışları için bilgi verdi. Wood, dün yayınlanan bir blog yazısında projelerin Kusama’da oluşturulmasını güvence altına alacak bir süreç olan ‘Parachain Yer Açık Artırması’nın önümüzdeki haftalarında kullanıma sunulması için bir program yayınladı ve çeşitli önerilerde bulundu.

  • Solana Labs; Andreessen Horowitz (a16z), Polychain Capital gibi isimlerin öncülüğünde düzenlenen yatırım turu sonucunda 314 milyon dolar değerinde yatırım aldığını duyurdu. Solana ağının geliştiricisi olan Solana Labs; yatırım turunu özel bir token arzı düzenleyerek gerçekleştirdi. Yatırımcılar arasında a16z ile Polychain Capital’ın yanı sıra Alameda Research, CMS Holdings, CoinShares, Jump Trading, Multicoin Capital, Sino Global Capital gibi isimler yer aldı.

  • Kripto para borsası Binance, borsanın yaklaşmakta olan NFT pazarının lansmanı sırasında NFT sanat eserlerini satabilecek 100 sanatçıyı seçtiğini duyurdu. 24 Haziran tarihinde NFT pazar yeri açıldığında, ilk hafta yalnızca bu içerik oluşturucuların sanat eserlerini satabileceği belirtildi. Binance hesabı olan herkesin, NFT satın almak ve yeniden satmak için pazara erişebileceği belirtiliyor.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

DeFi Protokollerini Nasıl Değerlendirmeli? Web Sitesi İle Başlayalım

Decentralized Finance (DeFi) Policy-Maker Toolkit

Bitcoin Gains by Country: Who Benefited the Most from the 2020 Boom?

Bitcoin mi, Dolar mı Daha Yeşil? Bitcoin Madencilik Konseyi

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 13 Haziran

ITU BLOCKCHAIN 🐝 REMIX IDE - 15 Haziran

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.