Ethereum, Tesla, MetaMask

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

30 Nisan öğleninden herkese merhaba! Kripto para piyasasında yine en yoğun dönemlerden birini yaşıyoruz. Gündemimizde hem yerel hem de global anlamda pek çok önemli haber yer alırken, bültene hangi haberi sunacağımızda zorlandığımız bir hafta oldu desek yanlış olmaz. Şimdiye kadarki en çok gelişmenin yaşandığı haftalardan biriydi.

 • Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Ethereum ağında 100 milyon Euro’luk tahvil satışı yapacağını açıkladı.

 • Tesla, açıklanan ilk çeyrek raporuna göre elinde bulundurduğu Bitcoin’lerin 272 milyon dolarlık bölümünü sattı

 • Dijital cüzdan MetaMask, 6 aydan kısa süre içinde 1 milyon olan aktif kullanıcı sayısını 5 milyona çıkardı.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Tahvil

Tahvil, devlet ya da belli başlı özel kuruluşlar tarafından ödünç para almak amacı ile çıkartılan, belli dönemlerde çeşitli oranlarda faiz getirisi olabilen yazılı bir senettir.
Ticaret ve sermaye piyasası kanunları dahilinde çıkartılan borç senetleri olarak da tanımlanabilecek olan tahvillerin vadesi bir yıldan uzundur. Anonim şirketler, bu değerli kağıtları kaynak bulmak amacı ile çıkartmaktadır.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Ethereum ağında tahvil satışı yapacağını açıkladı. EIB’nin Goldman Sachs, Banco Stander ve Societe Generale’nin yönetiminde iki yıllık tahvil satışı yapacağı bildirildi. Bankanın 100 milyon euro (121 milyon dolar) değerindeki dijital tahvilleri, Ethereum ağında satılacak. Bankanın hedef pazarı, uygun taraflar ve yalnızca profesyonel müşteriler olacak.

Bir Blok Öncesi: Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JP Morgan da “Ethereum neden iyi performans sergiliyor?” başlıklı bir rapor hazırladı. Raporda DeFi’nin sürekli büyümesinin Bitcoin’e kıyasla çok daha hızlı bir yükseliş yaşayabileceğinin göstergesi olduğu belirtildi.

Bu yılın başlarında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alımı yapan elektrikli araç üreticisi Tesla, açıklanan ilk çeyrek raporuna göre elinde bulundurduğu Bitcoin’lerin 272 milyon dolarlık bölümünü sattı. 272 milyon dolarlık satış, şirketin 2021 yılı ilk çeyrek kazanç raporunda “dijital varlıkların satışlarından elde edilen gelirler” bölümünde gösterildi. Elon Musk konuyla ilgili, “Ben hiçbir Bitcoin’imi satmadım. Sadece Tesla, bilançoda nakit tutmak yerine alternatif olarak Bitcoin tutarak hızlı şekilde likidite elde edilebileceğini göstermek açısından yüzde 10’luk BTC satışı yaptı.” dedi.

Ethereum cüzdanı MetaMask’in kullanıcı sayısı hızla artmaya devam ediyor.
ConsenSys tarafından geliştirilmeye devam eden cüzdan uygulaması, 2020 yılının Ekim ayında aylık olarak 1 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan MetaMask kullanıcı rekoru kırmıştı. Yaptığı duyuru ile yeni rakamları duyuran MetaMask, 6 aydan kısa süre içinde aktif kullanıcı sayısını 5 milyona taşımayı başarmış görünüyor.

Dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden biri olan VISA, kripto para evrenine çok daha agresif adımlarla girmeye hazırlanıyor. VISA CEO’su Al Kelly bir podcastte: “Burada 5 farklı alana odaklanıyoruz. Kripto paralar, finansal kurumlar için kripto ile ilgili API’ler ve stabil kripto paralar ile CBDC’ler vasıtasıyla yapılan ödemeler… Bunlar ciddi şekilde eğildiğimiz ve ilgilendiğimiz alanlar… Gerçekten iyi pozisyon almış durumdayız” diyerek VISA’nın kripto evrenindeki yaklaşımını özetledi.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Türkiye’deki kripto para platformlarının regülasyonu için Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) nezdinde bir çalışma grubu kurulduğu aktarıldı.

 • Amerikan futbolu takımlarından Kansas City Chiefs oyuncusu Sean Culkin 2021 yılına ait olan 920 bin dolarlık net maaşının tümünü Bitcoin olarak alacak.

 • İş Portföy’ün blokzincir teknolojileri için özel olarak hazırladığı fon hayata geçti.

 • Hektaş, blokzincir teknolojisini kullanarak geliştirdiği İzlenebilir Güvenli Gıda Platformunun CarrefourSA’da kullanılabileceğini duyurdu.

 • SEC, VanEck'in Bitcoin ETF başvurusuna ilişkin karar için verdiği değerlendirme süresini 90 güne çıkararak ileri bir tarihe erteledi.

 • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex soruşturması hakkında 2 milyar dolar iddiası üzerine ilgili birimler tarafından şu ana kadar tespit edilen rakamın 108 milyon dolar olduğunu söyledi.

 • Nasdaq borsasında listendikten sonra Coinbase kripto para borsası, ABD’deki müşterilerinin PayPal kullanarak kripto para satın almasına izin vermeye başladı.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Dünyanın en hızlı büyüyen fintech girişimlerinden biri olan ve kripto para hizmetleri sunan Paxos şirketi, 300 milyon dolarlık fon toplandığını açıkladı. Dev yatırımın ardından şirketin toplam değeri 2,4 milyar dolara yükseldi.

  Bir Blok Öncesi: PAX stabil kripto paranın ihraççısı olan şirket, PayPal ile olan ortaklığı vasıtasıyla ödeme uygulaması Venmo’nun kripto para alım ve satım hizmetlerine de destek sağlıyor.

 • ABD’li ünlü rapçi Eminem de NFT çıkardı. Ünlü sanatçı, Nifty Gateway ile anlaşmalı olarak kendi NFT’sini piyasaya sürdü. 3 tip NFT çıkaran sanatçı, tüm NFT’lerde, prodüksiyonunu kendisinin yaptığı bir ritim ile yüksek kalitede animasyonlar bulunuyor.

 • Kripto para borsası Binance, “Binance NFT Marketplace” adıyla NFT platformu oluşturduğunu açıkladı. Yapılan resmi açıklamada, “Binance, Haziran ayında dünyanın önde gelen NFT pazar yeri ve alım satım platformu olan Binance NFT’yi piyasaya sürecek. Yeni pazar yeri, dünyanın dört bir yanından sanatçıları, yaratıcıları ve kripto meraklılarını bir araya getirecek.” denildi.

 • Polygon (MATIC), son iki ayda kullanıcı aktivitesi ve işlem hacminde istikrarlı bir artış yakaladı. SushiSwap ve OpenSea gibi çok sayıda DeFi ve NFT projesi, Polygon ile entegrasyon kararı aldı. Polygon ekosistemi için kullanılabilir likiditeyi artırmaya odaklanan merkeziyetsiz borsa QuickSwap'in işlem hacmi artmaya başladı.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Yerli Kripto Borsası Sistemkoin Neden Haftalardır Kapalı?

Vitalik Buterin, Ethereum Merge Summit’te konuştu: O zirveden önemli notlar

Dünyada kripto para regülasyonları nasıl gelişti?

Ethereum Neden "Kaçınılmaz"? | ETH 2.0 & Kurumsal İlgisi & Ultra Sound Money & Triple Halving

A tale of two siblings: cryptocurrencies and CBDC

Ethereum, The Triple Halving

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 1 Mayıs

Blockchain & Beyond - 1-2 Mayıs

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.