PayPal, Grayscale, Revolut

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

9 Nisan öğleninden herkese merhaba! Kripto para dünyası bu hafta geleneksel finansın ve spor dünyasının bir hayli gündemindeydi. Kripto paralar dünyanın en büyük ödeme sistemlerinden tutun, dijital bankalarına, NBA takımından, futbol takımlarına kadar pek çok kurumun ilgisini çekti. Kripto yatırımcılarının bilmesi gereken haftanın haberlerini bültenden okuyabilirsiniz!

 • PayPal’ın kurucularından milyarder yatırımcı Peter Thiel, Çin’in Amerikan dolarını zayıflatmak için Bitcoin’i kullanabileceğini dile getirdi.

 • Grayscale, 2013 yılında kurduğu Grayscale Bitcoin Trust’ı borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmek istediğini duyurdu.

 • Dijital bankacılık uygulaması Revolut, listelediği kripto para sayısını 11 yeni kripto para ile genişlettiğini açıkladı.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Uniswap V3

Uniswap, Ethereum’da yaşanan ölçeklenebilirlik problemini çözmek için Uniswap V3’ü ikinci katman çözümü olarak sunacak. Aynı zamanda, odaklanmış likidite, aktif likidite, değişken işlem ücretleri ve güncellenmiş oracle özelliklerini de barındıracak. Uniswap V3 ile getirilen yenilikler basit bir kripto para takasının %30 daha az maliyetle yapılmasını sağlayacak. Daha detaylı bilgi için başlıktaki kaynağı okumayı unutmayın!


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

PayPal’ın kurucularından milyarder yatırımcı Peter Thiel, Çin’in Amerikan dolarını zayıflatmak için Bitcoin’i kullanabileceğini dile getirdi. Bir kripto para yatırımcısı olan Thiel, kendisini “Bitcoin maksimalisti” olarak tanımlıyor. Rezerv para birimine sahip olmak, Amerika’ya İran petrolünün tedariği gibi pek çok alanda avantaj sağladığını belirten isim, Çin’in bu avantajdan memnun olmadığını söyledi.

Grayscale, 2013 yılında kurduğu Grayscale Bitcoin Trust’ı borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmek istediğini duyurdu. GBTC’nin ETF’e çevrilmesi halinde mevcut GBTC yatırımcılarının “herhangi bir eylemde bulunmalarına” gerek olmayacak.
Digital Currency Group’a bağlı olan Grayscale, 2016 yılında bir ETF kurmak için SEC’ye başvuruda bulunmuştu. Şirket, o dönemki regülasyonların “yeteri kadar gelişmiş olmaması” sebebiyle başvurusunu geri çekmişti.

Londra merkezli popüler dijital bankacılık uygulaması Revolut, listelediği kripto para sayısını 11 yeni kripto para ile genişlettiğini açıkladı. “2021, Revolut’ta kripto yılıdır.” diyen şirketin eklediği yeni kripto paralar şöyle: Cardano, Uniswap, Synthetix, Yearn Finance, Uma, Bancor, Filecoin, Numeraire, Loopring, Orchid ve The Graph. Son eklenen kripto paralarla birlikte listelenen kripto para sayısı, 21’e çıkmış oldu.

Eski BitMEX CEO'su Arthur Hayes, salı günü Hawaii'de ABD'li yetkililere teslim oldu. Federal savcılar, Hayes ve üç diğer BitMEX yöneticisi hakkında altı ay önce suç duyurusunda bulunmuştu. Hayes'in avukatları, eski CEO'nun işlemediği suçlar ile suçlandığını ileri sürdü: “Sayın Hayes, kendi isteğiyle mahkemeye çıktı ve bu asılsız suçlamalara karşı mücadele edecek.” Hayes, göz altına alındıktan sonra 10 milyon dolar kefalet ile serbest bırakıldı. Dava New York'ta görülecek.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Kayserispor, Bitexen ile bir teknoloji iş birliğine imza attı. Anlaşmaya göre mobil uygulama ve taraftar tokeni oluşturulacak.

 • Japonya Merkez Bankası (BoJ), dijital merkez bankası parası deneyine başladığını açıkladı. Deneyin birinci aşaması, 1 Mart 2022’ye kadar sürecek.

 • Ryan Babel’in Şubat 2021’de Galatasaray’da takım arkadaşlarına Bitcoin tavsiye ettiği ve kar ettirdiği ortaya çıktı.

 • Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, dijital ruble prototipinin 2022 yılında test edilmeye başlayacağını duyurdu.

 • NBA takımlarından Sacramento Kings’in sahiplerinden Vivek Ranadivé oyunculara Bitcoin ile maaş seçeneği sunmayı planladıklarını açıkladı.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Altı kez Super Bowl şampiyonu Tom Brady, kendi NFT platformunu başlatarak, NFT endüstrisinde adım atmaya hazırlanıyor. Brady’nin CNN’e verdiği bir demeçte, Autograph isimli NFT platformunun spor, eğlence, moda ve pop kültürünün büyük figürlerinden bazılarını hedef alacağını ve benzersiz koleksiyonlar için bir araç olacağını söyledi. Platformun bu baharda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 • Moda dünyasının en pahalı ve lüks markalarından biri olan Gucci, değiştirilemeyen tokenları (NFT) piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Vogue Business tarafından 5 Nisan Pazartesi günü yayımlanan bir habere göre, Gucci’nin geçtiğimiz günlerde haber kuruluşuna bir NFT yayınlamasının “sadece bir zaman meselesi” olduğunu açıkladığı belirtildi.

 • Binance Smart Chain’deki günlük işlem sayısı 4 milyona ulaştı ve yeni bir rekora imza attı. Artan ağ popülaritesi ve talep, günlük işlem sayısı gibi çeşitli temel göstergelerde kendini gösteriyor. 7 Nisan 2021 itibarıyla günlük 4 milyondan fazla işlem hacmine ulaşan BSC, aynı dönemde günlük 1.3 milyon işlem hacmi kaydeden Ethereum’u geçmiş oldu. Bununla birlikte, Ethereum ağında 147 milyon benzersiz adres bulunurken BSC'de 63 milyon benzersiz adres bulunuyor.

 • Fei Labs, 639 bin Ether’e karşılık olarak 1,3 milyar FEI bastığını bildirildi. Bir sabit kripto para birimi olan FEI’nin değeri bir dolara karşılık geliyor. "Genesis" etkinliğine 17 binden fazla benzersiz adres katılan algoritmik stabil kripto para birimi FEI, Uniswap’teki en büyük merkeziyetsiz likidite havuzu oldu.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Coinbase’in 14 Nisan’da halka açılmasıyla ilgili bilmeniz gerekenler

Kripto Paralarda Yükseliş İçin 3 Ana Neden | Coinbase IPO, Grayscale Bitcoin ETF, Ethereum

#23: Where do the Yields come from in Crypto?

Decentralized VC will eat venture investing

AB MiCA Kapsamlı Kriptopara Düzenlemeleri Neler İçeriyor?

Uniswap Yeni Versiyonu Neler Getiriyor?

Non-fungible token (NFT) hakkında merak edilen 8 soru

Haftanın Etkinlikleri

Uzmancoin-Kripto Küratör Haftalık Değerlendirme - 16 Nisan

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.