TCMB, Avrupa Birliği Merkez Bankası, Hindistan Merkez Bankası

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

4 Haziran öğleninden herkese merhaba! İstanbul’da yaşayanlar için kış gibi başlayan bir yaz mevsimi ile karşınızdayız. Bu haftanın gündemini dünyanın farklı ülkelerinden gelen merkez bankalarının açıklamaları ve raporlarıyla geçti desek yanlış olmayacaktır. en azından İstanbul Geçen haftadan beri kripto piyasası toparlanmaya başladı diyebiliriz. Yine sizler için en önemli haberleri ve güncel gelişmeleri derledik.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: 256 Bitlik Güvenli Kriptografik Özet Algoritması (SHA-256)

ABD Ulusal Güvenlik Birimi (NSA) tarafından geliştirilen “Güvenli Kriptografik Özet Algoritması” temelli kriptografik veri şifreleme yöntemini ifade eder.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kripto paralarla ilgili olarak kapsamlı bir rapor yayınladı. Raporda, kripto paraların asli bir değerinin olmadığı ve fiyatların çok değişken olduğu vurgulanırken bu nedenle hesap değer birimi ya da değişim aracı olarak kullanılamayacağı belirtildi.

Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) son dönemin en çok konuşulan ve çalışmaların yoğunlaştığı merkez bankası dijital para birimleriyle (CBDC) ilgili bir rapor yayınladı. Dijital para birimlerine geçmeyen ülkelerin finansal sistemler konusunda çok zorlanacağı ve insanların sonunda bu hizmetleri veren başka kurum ve şirketlere yöneleceği söylendi.

Hindistan Merkez Bankası, bankalar aracılığıyla yapılan kripto para işlemlerine yönelik oluşan belirsizliği gidermek adına bir duyuru yayımlayarak 2018 yılında uygulamaya konmuş ve kripto para işlemlerine kısıtlama getirmiş genelgenin, günümüzde geçerli olmadığını duyurdu. Hindistan Merkez Bankası, pazartesi günü Bitcoin gibi kripto paralar ile ilgili yaptığı duyuruda 6 Nisan 2018 tarihli genelgenin, Mart 2020 tarihli Yüksek Mahkeme kararı ile uygulamadan çıkarıldığını hatırlattı.


Haftanın Tweetleri


Gündem

  • IOTA’nın merkeziyetsizliğine geçişte çok önemli bir adım olarak görülen Nectar Ağı, IOTA Vakfı’nın açıklamasıya resmen başlatıldı.

  • Garanti Bankası, kullanıcıların blokzincir tabanlı kripto para işlemlerini analiz edip, kullanıcının uyarılmasını sağlayan bir sistem için patent başvurusunda bulundu.

  • Milyarder yatırımcı Mike Novogratz, günümüzdeki makroekonomik trend bozulmadıkça ve rüzgar kripto para piyasasının arkasından esmeye devam ettikçe, Bitcoin satmanın “delilik” olacağını söyledi.

  • Apple’ın kurucusu Steve Wozniak, YouTube’da Bitcoin dolandırıcılığı yapmak için kendisinin ismi ve görseli kullanılarak paylaşılmış içerikler yüzünden YouTube’a dava açamayacak.

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree’nin Bitcoin ETF başvurusunun inceleme süresini uzattı.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

  • Antivirüs şirketi Norton, yakında “Norton Crypto” adı verilen yeni bir özellikle kullanıcıların “güvenli ve kolay bir şekilde” kripto para madenciliği yapmalarını sağlayacak. Yapılan resmi açıklamada, bugün itibari ile belirli Norton 360 müşterileri, Ethereum madenciliği programına alınacak.

  • Ethereum 2.0 için akıllı kontrat üzerinde kilitli ETH miktarı 5 milyonu geçti. The Block’s Data Dashboard üzerinden alınan verilere göre son dönemlerde artış gösteren depozit miktarı hâlihazırda 5.2 milyona ulaştı. Bu da sözleşmedeki mevcut tutarın 13,6 milyar dolara ulaştığını gösteriyor.

  • Polygon (MATIC) üzerindeki kilitli değer miktarı artmaya devam ediyor. Nisan ayı itibarıyla ciddi miktarda kilitli değer artışı görülen Polygon (MATIC) üzerindeki brüt kilitli değer miktarı 6 Milyar $’ın üzerine çıkmış durumda.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

BiAltın’a Hoşgeldiniz!

DeFi Is Helping to Fuel the Crypto Market Boom—and Its Recent Volatility

Madencilik Havuzları Düzenlenebilir mi? Sonuçları Ne Olur?

The Future of Work

Haftanın Etkinlikleri

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.