TCMB - Kripto Yasakları, Coinbase - COIN Listelenmesi, ConsenSys - 65 milyon $

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

16 Nisan öğleninden herkese merhaba! Kripto para dünyası haftanın bitmesine yakın Merkez Bankası’nın Resmi Gazete’de yayınlamış olduğu kripto para ödemeleri yasakları kararıyla sarsıldı. Bu kararın detaylarını, okunması gerekenleri ve son gelişmeleri bu haftaki bültende bulabilirsiniz. İşte göz atmanızda faydası olan yerler: “Haftanın Haberleri”, “Haftanın Tweetleri” ve “Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?” Kripto yatırımcılarının bilmesi gereken haftanın haberlerini sizler için özel olarak seçtik!

 • Merkez Bankası’nın çıkardığı yönetmelikle birlikte, Türkiye’de kripto paraların ödemelerde kullanımı yasaklandı.

 • Ethereum odaklı yazılım şirketi ConsenSys; JPMorgan, Mastercard, UBS gibi yatırımcılardan toplamda 65 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı.

 • Amerika’nın en büyük kripto para borsası Coinbase, resmi olarak Nasdaq üzerinde COIN simgesi ile görmeye başladı

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Paranın Üç Temel İşlevi

Para, mal ve hizmetlerin değiş-tokuşu için kullanılan araçlardan en yaygın olanı.[1] Para sözcüğü ile genellikle madenî para ve banknotlar kastedilmekle birlikte; ekonomide, vadesiz mevduatlar ve kredi kartları da parayı meydana getiren unsurlardan sayılır. Paranın bir ekonomide yerine getirdiği üç temel işlev vardır. Bu işlevler paranın değişim aracı olması, hesap birimi olması, bir değer muhafaza aracı olmasıdır.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

16 Nisan 2021 tarihli ve 31456 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Merkez Bankası’nın çıkardığı yönetmelikle birlikte, Türkiye’de kripto paraların ödemelerde kullanımı yasaklandı. “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” başlığı ile yayınlanan yönetmelik, 30 Nisan 2021’de yürürlüğe girecek ve bu tarihten sonra kripto paralar, ödemelerde kullanılamayacak, şirketler bu varlıklara yönelik ödeme hizmetleri veremeyeceği belirtiliyor.

Bir Blok Sonrası: Ayrıca, Avukat Celil Öztürk kripto para borsaları için tek ödeme kanalının bundan böyle bankalar olacağını, ana amaçlardan birinin banka kanalı üzerinden kripto para işlemlerinin daha kontrol edilebilir hale getirilmesi olduğunu belirtti. Yani artık kripto borsalarına fon aktarımı yapılırken Papara, İninal vb. elektronik para ve ödeme kuruluşları kullanılamayacak.

Ethereum odaklı yazılım şirketi ConsenSys; JPMorgan, Mastercard, UBS gibi yatırımcılardan toplamda 65 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı. Para, merkeziyetsiz finans ve Web3 alanlarında yapılan çalışmaları hızlandırmak için kullanılacak. ConsenSys’in yatırım turuna katılanlar arasında Protocol Labs, Maker Foundation, Fenbushi, The LAO, Alameda Research ve daha farklı isimler de yer alıyor. Şirket, yatırımın bir kısmının Ethereum tabanlı DAI ve USDC ile yapıldığını açıkladı.

Bir Blok Öncesi: ConsenSys, yatırımcılar arasında bulunan JPMorgan’ın geliştirdiği Quorum adlı özel blokzinciri platformunu geçen yıl satın almıştı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu’nun Alman üyesi Isabel Schnabel, Bitcoin‘i para tanımına uymayan spekülatif bir varlık olarak tanımladı.
Der Spiegel’e konuşan Schnabel, “Bizim görüşümüze göre, Bitcoin’i bir para birimi olarak tanımlamak yanlış, çünkü paranın temel özelliklerini taşımıyor.” dedi. Schnabel, Bitcoin’in “herhangi bir temel değeri olmayan spekülatif bir varlık” olduğunu ve vahşi fiyat dalgalanmalarıyla bilindiğini söyledi.

Editörden Not: “Öğreniyoruz” başlığı altında bahsedilen paranın üç temel işlevi ile Bitcoin’in mevcut kullanım alanları birbirine ne kadar benziyor değil mi? Sizce de Isabel bu konuda yanılıyormuş gibi gelmiyor mu :)

Amerika’nın en büyük kripto para borsası Coinbase, resmi olarak Nasdaq üzerinde COIN simgesi ile görmeye başladı. Coinbase Finans Müdürü Alesia Haas, The Block'a verdiği röportajda yatırımcıların şirkete daha geniş bir pencereden bakması gerektiğini ve uzun vadede tekliflerini çeşitlendirmeye odaklandıklarını söyledi. Şirketin hem kripto hem de geleneksel finans alanındaki geçmişinin rekabet avantajı yarattığına dikkat çeken Haas, tüm yeni işlem türleri ile etkileşime giren bir platform oluşturmaya çalışacaklarını ifade etti.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Elektrikli yerli otomobili üzerinde çalışmalarına devam eden Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), blokzinciri geliştiricisi aradığı bir ilan yayınladı.

 • İsveç Merkez Bankası (Riksbank) Başkanı Stefan Ingves, ülkenin önümüzdeki 5 sene içerisinde kendi dijital merkez bankası parasını çıkarabileceğini açıkladı.

 • Taraftar token şirketi Chiliz, Rakuten’in müşterilerinin topladıkları puanları kullanıp taraftar tokeni alabileceklerini belirtti.

 • Sigorta şirketi AXA’nın İsviçre’deki müşterileri, prim ödemelerini Bitcoin ile yapabilecekler.

 • Brevan Howard Asset Management isimli varlık yönetimi şirketi 5.6 milyar dolarlık ana fonunun yüzde 1.5’lik bölümünü dijital varlıklara ayıracak.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Son dönemin yükselen değeri NFT’ler konusunda adım atan kurumlara New York Menkul Kıymetler Borsası da (NYSE) eklendi. Borsa, 6 NFT’den oluşan ve “İlk İşlemler” olarak adlandırılan koleksiyonunu oluşturdu. Geçmişteki büyük ve önemli borsa listelenmelerini hatırlatan koleksiyondaki her token, bir şirketin halka açıldığı anı temsil ediyor.

 • Ethereum’da duyurusu haftalar önce yapılan Berlin güncellemesi, 15 Nisan günü saat 13:10 sularında hayata geçti. İstanbul ve Muir Glacier güncellemelerini geride bırakan Ethereum, bugün itibarıyla Berlin’e ev sahipliği yapıyor. Berlin için gerekli test çalışmaları 10 Mart’ta Ropsten ağıyla başlayıp, Goerli ve Rinkeby ağları ile devam etti. Berlin paketi; EIP-2565, EIP-2929, EIP-2718 ve EIP-2930 olmak üzere dört farklı tasarıdan oluşuyor. Tasarıların gas fee konusunda bazı iyileştirmeler getirmesi ve DoS saldırısı riskini azaltması bekleniyor.

 • Merkeziyetsiz borç alma- verme protokolü Compound, 10 milyar dolarlık kilitli toplam değer (TVL) kilometre taşını geçen ilk merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu oldu. Compound'u DeFi’nin en popüler ikinci merkeziyetsiz finans platformu olan 8,15 milyar dolarlık TVL’ye sahip Maker’in (MKR) önüne geçirdi. Bu dönüm noktası, yıla 2 milyar doların altında bir TVL ile başlayan Compound için aylar süren etkileyici büyümeyi takip etti.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Coinbase’in hikayesi: İki odalı daireden 1700 çalışanlı şirkete

Gece yarısı yayımlanan kripto para ile ilgili yönetmelik ne anlama geliyor?

Coinbase'nin Listelenmesi Kripto Paraları Nasıl Etkileyecek?

🎙 The SEC and DeFi | Hester Peirce

Uzmanı yanıtladı: Bitcoin'e haciz gelebilir mi?

TCMB’nin Kripto Varlıklara ilişkin Yönetmeliği Ne İfade Ediyor – Soru ve Cevaplar

Haftanın Etkinlikleri

Uzmancoin-Kripto Küratör Haftalık Değerlendirme - 24 Nisan

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.