Visa, BiLira, Hazine ve Maliye Bakanlığı

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

2 Nisan öğleninden herkese merhaba! Kripto para dünyası bu hafta stabil kripto paraların gündeme bomba gibi oturan haberlerle geçti. Geçen hafta sorduğumuz yükseliş devem edecek mi sorusuna ise kripto paralar yanıt vererek neredeyse 2 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı. Kripto yatırımcılarının kaçırmaması gereken bütün haberleri bültenden okuyabilirsiniz!

 • Visa ödeme ağında işlem yapmak için Ethereum blokzinciri üzerindeki dolara eşit stabil kripto para USD Coin (USDC) kullanımına izin vereceğini resmen duyurdu.

 • Stabil kripto para girişimi BiLira, Alameda Research, Future Perfect Ventures, İstanbul Portföy, Borderless Capital ve Türk - yabancı melek yatırımcılar tarafından 7,5 milyon TL tohum yatırımı aldı.

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para borsalarından veri istendiği ile ilgili çıkan haberler ile ilgili resmi basın açıklaması yaptı.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Kriptografik özet (hash)

Verileri rastgele bir sayı ve harf dizisine dönüştürmek için algoritmik bir işlem uygulanmasını ifade eder. Böylece, blokzincirine girilmek istenen veri, zincir içerisinde yer edinmesini sağlayan dijital bir parmak izi haline gelir


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Uluslararası ödeme sistemi Visa, dijital ve geleneksel para birimleri dünyaları arasında köprü görevi görecek en büyük ilk anlaşmayı resmen duyurdu. Visa yaptığı açıklamada, ödeme ağında işlem yapmak için Ethereum blokzinciri üzerindeki dolara eşit stabil kripto para USD Coin (USDC) kullanımına izin vereceğini resmen duyururken şirket, ödeme ve kripto para platformu Crypto.com ile pilot programı başlattığını açıkladı.

Stabil kripto para girişimi BiLira, 7,5 milyon TL tohum yatırım aldı. Söz konusu yatırım Alameda Research, Future Perfect Ventures, İstanbul Portföy, Borderless Capital ve Türk - yabancı melek yatırımcılar tarafından yapıldı. 7,5 milyon TL'lik yatırım, ekibi büyütmek, teknik ve operasyonel anlamda hizmetlere seviye atlatmak, kripto para alım-satımı deneyimi ve farklı ürünleri geliştirmek için kullanılacak.

Editörden Not: BiLira’daki açık pozisyonlara göz atmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para borsalarından veri istendiği ile ilgili çıkan haberler ile ilgili resmi basın açıklaması yaptı. MASAK’ın mali suçlar ile ilgili birçok alanda çalışma yürüttüğünün belirtildiği basın açıklamasında, kripto paraların kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağladığı ancak anonim yapıları sebebiyle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabileceğinin altını çizdi. Bu kapsamda kripto varlık alım-satım platformlarından (kripto para borsaları) bu çerçevede bilgi istedikleri, talebin ise MASAK’ın görev sorumlulukları içerisinde bulunduğunu açıkladı.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından ABD merkezli Coinbase, önümüzdeki iki hafta içinde halka açılmayı planlıyor. Bloomberg’ün haberine göre borsa, 14 Nisan’da Nasdaq’ta listelenmeyi umuyor. Şirket, burada “COIN” kısa adıyla yer alacak.

Bir blok öncesi: Şirket, ilk olarak Mart ayında doğrudan listeleme yoluyla halka açılmayı hedeflemişti ancak bu daha sonra Nisan ayına ertelendi. Coinbase’in bu kararında CFTC tarafından borsaya 6.5 milyon dolarlık bir para cezası verilmesinin etkili olduğu düşünülüyor.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Borsalarda tutulan stabil kripto para miktarı 10 milyar dolarlık değere ulaştı ve tüm zamanların rekorunu kırdı.

 • Japonya’nın finansal piyasaları denetleyen devlet kurumu FSA, gelecek yıl G20 bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Seyahat Kuralı’nı kripto para sektörü için uygulamaya başlayacağını duyurdu.

 • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Dijital Euro’nun geliştirilmesinin tamamlanması için 4 yıla ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

 • TL’ye endeksli stabil kripto para BiLira’yı artık Mavi Kart’ı olan, Yabancı uyruklu olup Türkiye’de ikamet eden ve KKTC kimliği bulunan bireylerin yanı sıra kurumsal firmaların da kullanabilecek.

 • Kripto para piyasalarında yaşanan artış ile beraber, toplam kripto piyasasının değeri 1.9 trilyon dolara ulaştı.

 • Çin, Hong Kong ile Dijital Yuan’ın ilk sınır ötesi pilot çalışmalarını tamamladığını duyurdu.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • IOTA, Binance Smart Chain üzerinde paketlenmiş (wrapped) bir kripto para olarak yer alacak. Gerçek IOTA tokenini ellerinde bulunduran kullanıcılar, onu “Binance Bridge” aracılığıyla BEP20 IOTA ile takas edebilecekler. Sarmalanmış IOTA’nın değeri, gerçek IOTA ile 1’e 1 oranda aynı olacak. BEP20 token’ı ile birlikte kullanıcılar, staking ve merkeziyetsiz finans projeleri de dahil olmak üzere, BSC ekosistemindeki protokollere giriş yapabilecekler.

 • Eşsiz token (Non-fungible token, NFT) alanına yeni bir şarkı ile gireceği yönünde Twitter üzerinden 26 Mart'ta bir paylaşımda bulunan dünyaca ünlü şarkıcı The Weeknd, NFT tabanlı eserini dün takipçileriyle paylaştı.  İlk NFT'sinin gelecek NFT pazarı Nifty Gateaway'de açık artırmaya sunulacağını duyuran sanatçı, paylaşacağı koleksiyonda yeni bir müziğin ve sınırlı sayıda sanat eserinin yer alacağını söyledi

 • NFT pazarı OpenSea, yüksek işlem ücretlerini ortadan kaldırmak için NFT protokollerine özelleşmiş ikinci katman Immutable X ile anlaştı. OpenSea, Immutable X entegrasyonu ile platformunda anında onay, daha fazla ölçeklenebilirlik ve sıfır işlem ücreti sunabilecek.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Hazine ve Maliye Bakanlığının Kripto Para Açıklaması Ne Anlama Geliyor?

EIP-1559 ve Madenciler Hakkında Bir Bilgiseli

Avrupa Birliği: “Kripto Varlık Piyasalarının Düzenlenmesi”

Visa is going to pay ETH holders

Ultra Sound Money 🔊🦇

DeFi’de Cüzdan Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Haftanın Etkinlikleri

Kripto Paralar ve Blockchain -> Bugün 21.00

Denizcilik Sektöründe Blockchain -> 4 Nisan

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.