Vitalik Buterin - Köpek Tokenleri, Elon Musk - Bitcoin, Binance - Bloomberg

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

14 Mayıs öğleninden herkese merhaba! Tüm okuyucularımıza sevdikleriyle buluşabildiği, sağlıklı ve huzurlu nice bayramlar diliyoruz. Bu hafta kripto dünyasının merkezinde Dogecoin ile birlikte ortaya çıkan köpek tokenlerinin haftasıydı diyebiliriz. Yine hem globalden hem de ülkemizde kripto para yatırımcılarını ilgilendirecek en önemli haberleri, sizler için sade ve yalın bir dille bir araya getirdik.

 • Köpek temalı kripto paraların yükselişi, Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’in cüzdanına gönderilen köpek tokenlerini satmaya başlaması nedeniyle ani bir şekilde durdu.

 • Tesla CEO'su Elon Musk, kripto para birimi Bitcoin'in, Tesla araçların satın alımında kullanılmasını askıya aldıklarını söyledi.

 • Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, kötü niyetli oyunculara karşı kanun güçleriyle iş birliği içinde olduğunu anlatan haberi Bloomberg’in bunun kötü bir şey gibi göstermesine tepki verdi.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Vitalik Burn

Dogecoin’den ilham alınarak yaratılan köpek tokenlerinin, Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’e ait ve EtherScan üzerinde de gözlemlenebilen cüzdana, dolaşımdaki miktarlarının belli bir miktarının aktarılması ve bir nevi pazarlama anlamında kullanılması için Vitalik’in cüzdanında ilgili tokenlerin kilitli kalacağı fikrinin yayılmasından kaynaklanan olaylara verilen addır.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Köpek temalı kripto paraların yükselişi, 12 Mayıs'ta Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin nedeniyle ani bir şekilde durdu. Kripto topluluğunun bazı üyeleri, çarşamba günü Buterin'in cüzdanında büyük bir hareketlilik olduğunu tespit etti. Buterin, Uniswap'teki SHIB likidite havuzundan likidite alarak token satmaya başladı. Buna ilaveten, Buterin'in cüzdanlarından yapılan çeşitli takas ve token transferleriyle birlikte köpek temalı kripto paraların fiyatlarında ciddi düşüşler görüldü.

Bir Blok Öncesi: Shiba Inu geliştiricileri, SHIB arzının yarısını yakması için Vitalik’e göndermişlerdi.

Bir Blok Öncesi-2: Vitalik, Shiba Inu (SHIB), Akita Inu (AKITA), Dogelon (ELON) gibi köpek tokenlarını, Hindistan’daki Covid-19 yardım fonu dahil olmak üzere birkaç farklı yere bağış yapmak için kullandı.

Tesla CEO'su Elon Musk, kripto para birimi Bitcoin'in, Tesla araçların satın alımında kullanılmasını askıya aldıklarını söyledi. Tesla, şirketin ürettiği araçların Bitcoin ile satın alınabileceğini henüz Mart ayı sonunda duyurmuştu. Bu karar, çevreciler ve bazı yatırımcılar tarafından tepki çekmişti. Elon Musk: "Bitcoin madenciliğinde ve işlemlerinde giderek daha fazla fosil yakıt kullanılıyor olmasından endişe duyuyoruz. Özellikle de kömür ki, tüm sera gazları arasında en kötü etki onun." askıya alma kararı ile ilgili konuştu.

Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’dan Bloomberg’in “Binance ABD Adalet Bakanlığı ve İç Gelir Servisi tarafından soruşturuluyor” haberine tepki geldi. Zhao, “Bizim iş birliğimizi kötü bir şey gibi gösterdiler” dedi. “Haberin başlığı kötü” diyerek sözüne başlayan CZ, “haber” kelimesini de tırnak içine alarak aslında konunun haber değeri bile taşımadığını imâ etti ve şu ifadeleri kullandı: “Aslında metin o kadar kötü değil (ama içeriği kim okuyor ki). Yazı, Binance’nin, kötü oyunculara karşı kanun güçleriyle nasıl iş birliği içinde olduğunu anlatıyor ancak nasıl olduysa bunu kötü bir şey gibi gösterdiler…” 


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Forumlarda BtcTurk kullanıcılarına ait kişisel bilgilerin satılığa çıkarıldığı duyuruldu. Doğruluğu teyit edilmemiş sızıntıda; kullanıcıların ad ve soyad bilgilerinin, telefon numaralarının, selfielerinin yer aldığı iddia edildi.

 • Facebook CEO’su Mark Zuckerberg isimleri Bitcoin ve Max olan iki keçisinin fotoğrafını yayınladı.

 • En zengin üçüncü Arap ülkesi olan Bahreyn, merkez bankası dijital parası pilotu üzerinde Amerikan yatırım bankası JPMorgan Chase ile ortaklık kurdu.

 • Akıllı telefon üreticisi Nokia, şirketin kurumsal düzeyde blokzinciri tabanlı veri pazarı altyapı hizmeti olan Nokia Data Marketplace‘i duyurdu.

 • 30 milyar dolarlık Colorado merkezli veri analizi şirketi Palantir, müşterilerine Bitcoin ile ödeme yapma olanağı tanıyacak.

 • Dev kripto para borsası Coinbase’in mobil uygulaması, ABD'de Apple App Store'da ilk sıraya yükseldi.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Ebay, platformunda NFT satışlarını başlatan ilk e-ticaret şirketi olacak. Platformda ticaret kartları, resimler veya video klipler gibi dijital koleksiyonlar için değiştirilemez tokenlerin satışına olanak sağlanacak. Şirket tarafından yapılan açıklamada, eBay standartlarını karşılayan satıcılara bir NFT sağlanacak ve kullanıcıların gelecekte NFT’leri daha geniş bir yelpazede satın almalarına ve satmalarına izin verecek olan programlar, politikalar ve araçlar platform üzerinde yer alacak.

 • Ethereum blokzincirinde piyasaya sürülen ilk eşsiz token projesi olarak kabul edilen CryptoPunks koleksiyonundan dokuz parça  dün İngiliz müzayede evi Christie's'de 16 milyon doların üzerinde bir fiyata alıcı buldu. Koleksiyon 2017'de New York merkezli yazılım şirketi Larva Labs'in kurucuları Matt Hall ve John Watkinson, binlerce farklı, tuhaf görünümlü karakter üretecek bir yazılım programı yaratmasıyla ortaya çıkmıştı

 • Zincir üstü veri kaynağı Glassnode'un analizine göre, borsalardaki Ethereum miktarı son iki yılın en düşük seviyesine indi. Glassnode, an itibarıyla yalnızca 13,3 milyon adet Ether'in merkezi borsalarda tutulduğunu tahmin ediyor. Bu sayı, Haziran 2019'dan bu yana en düşük seviye olarak kayda geçti. Merkezi platformlarda kabaca 52,4 milyar dolar değerinde ETH bulunduğu ve bunun da toplam Ethereum arzının yüzde 11,5'ine denk geldiği açıklandı.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Türkiye’de Kripto Para Mevzuatı’nda Son Durum!

Yeni SEC Başkanı Gary Gensler Kimdir?

Vitalik Buterin'in Köpek Tokenleri Satışı ve Elon Musk | Dogecoin (DOGE) & SHIB & AKITA & ELON

Deşifre: Dogecoin ve Elon Musk, Ethereum'da Yeni Rekor, Vergi Meselesi

Know Thy Enemy: Coordination Failures

UNI should become an oracle token

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 16 Mayıs 21.00

Kriptoparalar, İşlem Platformları ve Cüzdan Kullanımı Eğitimi - 14-18 Mayıs

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.