Vitalik Buterin, MASAK, Kripto Para Vergisi

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

7 Mayıs öğleninden herkese merhaba! Kripto para fiyatları yükseldikçe gündemin yoğunluğu da doğru orantılı bir şekilde artıyor. Bu hafta da hem yerel hem de global anlamda pek çok önemli haberimiz var, sizler için en önemlilerini, sade ve yalın bir dille bir araya getirdik.

 • 3 bin dolar seviyesini aşan ve rekor kıran Ethereum, kurucusu Vitalik Buterin’i en genç 2. dolar milyarderi yaptı.

 • Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto para borsaları başta olmak üzere kripto para işi yapan işletmelerin kapsama alındığı “kripto para varlık hizmet sağlayıcıları” için bir rehber yayımladı.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CNN Türk’te kripto paraların düzenlenmesi ve vergilendirilmesi üzerine bir konuşma yaptı. Gelir İdaresi ile vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Taproot

Taproot, Bitcoin'e yapılması beklenen teknolojik bir güncellemedir. Taproot'un amacı; gizlilik, ölçeklenebilirlik ve güvenliği daha iyi hale getirmek için Bitcoin'in komut dizinlerinin nasıl çalıştığını değiştirmektir. Taproot ve Schnorr imzaları adlı ilgili bir diğer yükseltmenin birleştirilmesiyle bunu ve çok daha fazlasını yapmak mümkün hale gelecektir. Kripto para topluluğuna aşina herkes gizlilik, ölçeklenebilirlik ve güvenliğin en önemli konular olduğunu bilir. Bitcoin, dünyanın en popüler kripto parası olsa da bu sorunların ele alınması gerekir. Taproot da tam olarak bunu yapmayı amaçlar.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

3 bin dolar seviyesini aşan ve rekor kıran Ethereum, kurucusu Vitalik Buterin’i de dolar milyarderi yaptı. 27 yaşındaki Rus kökenli Kanadalı programcı dünyanın en genç dolar milyarderi olan ikinci kişisi konumuna ulaştı. Ethereum’un kurucu ortağının 2018 yılında açıkladığı ana cüzdan adresinde şu anda 1 milyar dolarlık ETH bulunuyor. 27 yaşında dolar milyarderi olan Buterin, bu sıfata ulaşan en genç 2. insan olurken, sıralamanın tepesinde ise otomotiv sensör firması Luminar Teknoloji’nin kurucusu 25 yaşında Austin Russell bulunuyor.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto para borsaları başta olmak üzere kripto para işi yapan işletmelerin kapsama alındığı “kripto para varlık hizmet sağlayıcıları” için bir rehber yayımladı. Rehbere göre, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle MASAK yükümlüsü olan kripto varlık hizmet sağlayıcıları, bundan böyle yükümlülüğünü yerine getirmezse 4 milyon TL’ye kadar para cezasına tabi olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CNN Türk’te kripto paraların düzenlenmesi ve vergilendirilmesi üzerine bir konuşma yaptı. Bakan Elvan, Gelir İdaresi ile vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti. Elvan, “Bir bakan yardımcımızın başkanlığında iki aydır bu konu üzerinde çalışıyoruz. SPK, BDDK, Gelir İdaresi Başkanlığı, MASAK, Merkez Bankası ile sürekli olarak bir araya geldik ve arkadaşlarımız gün aşırı çalıştılar.” ifadelerini kullandı.

Goldman Sachs, Bitcoin‘in fiyatına bağlı türev ürünleri sunmaya başladı. Banka tarafından sunulan türev ürünü, iki tarafın spot fiyat ile sözleşmeli fiyat arasındaki fark üzerinde belirli bir tarihte ödenmek üzere uzlaşıya vardığı “teslimatsız vadeli işlem sözleşmeleri.” Söz konusu sözleşmeler nakit uzlaşı temelli ve Goldman, kendisini Cumberland DRW’yi trade ortağı olarak kullanıp CME Group’ta Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri alıp satarak volatiliteden koruyor. Goldman’ın dijital varlıklardan sorumlu Asya-Pasifik yöneticisi Max Minton, “Bu alanda kurumsal talep önemli ölçüde büyümeye devam ediyor ve Cumberland gibi ortaklarla çalışabilmek işlevlerimizi artırmamıza yardımcı olacak.” dedi.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Amerikan Ulusal Beyzbol Ligi ekiplerinden Oakland Athletics, Toronto Blue Jays maçı için Dogecoin ile bilet satışına başladı.

 • Kripto para odaklı finansal hizmetler sağlayan Galaxy Digital, ABD tarafından düzenlenen kripto para saklama hizmeti veren BitGo‘yu 1,2 milyar dolarlık hisse senedi ve nakit karşılığında satın almayı kabul ettiğini açıkladı.

 • CoinShares verileri kurumsal yöneticilerin 13,9 milyar dolar değerinde Ethereum rekoruna sahip olduğunu ortaya koydu.

 • Küresel endeks tabanlı veri ve araştırma kaynağı S&P Dow Jones Indices, ilk kripto para endekslerini başlattı.

 • EBay CEO’su Jamie Iannone, şirketin kripto para birimleri gibi ödeme seçeneklerini değerlendirdiğini ve NFT’leri pazarıyla ilgilendiğini açıkladı.

 • Berkshire Hathaway’de başkan yardımcısı ve milyarder olan Charlie Munger, Bitcoin’in başarısından nefret ettiğini açıkladı.

  Editörden Not: Nefretinin sebebinin suçlulara fayda sağlayan bir para birimi olmasından kaynaklı olduğunu söyleyen Munger, yılda yaklaşık 1.5 trilyon dolarlık para aklamanın %90’ının bankacılık sistemi üzerinden gerçekleştiğini bilmiyor herhalde.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Geçtiğimiz aylarda GameStop hisselerini yükseltmesiyle adını duyuran “wallstreetbets” topluluğu, geleneksel finans sisteminde olduğunu iddia ettikleri piyasa manipülasyonunu engelleme amacıyla bir merkezsiz finans uygulaması (dApp) başlatma kararı aldı. Topluluktan yapılan açıklamaya göre, küçük yatırımcıların, merkezi kurumlara olan bağımlılığını ortadan kaldırmayı amaçladıkları belirtildi.

 • Merkeziyetsiz borsa Uniswap, uzun zamandır beklenen yeni sürümünü yayınladı. Konsantre likidite özelliği ile birlikte farklı komisyon miktarları da sunacak olan Uniswap, aynı zamanda sermaye verimliliği noktasında da yüzde 4000 artış yaşamayı hedefliyor.

 • Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinde kilitli varlıkların değeri, önde gelen kripto para birimleri, Bitcoin ve Ethereum’un artan fiyatı sayesinde şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı. Analitik veri şirketi DeFi Pulse’a göre, DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL), 75 milyar dolara yükseldi.

 • Binance Smart Chain üzerinde sentetik varlıklar için bir likidite platformu olan Spartan Protocol, cumartesi günü likidite havuzuna düzenlenen koordine saldırıda 30 milyon dolar kaybetti. Blockchain güvenlik şirketi PeckShield'ın açıklamasına göre siber saldırgan, SPARTA/WBNB likidite havuzundaki "hatalı likidite paylaşımı hesaplamasını" hedef alarak parayı çekebildi.

 • Dünyaca ünlü müzayede evi Sotheby’s, Bitcoin ve Ether kabul etmeye başlıyor. Sotheby’s CEO’su Charles F. Stewart, yaptığı açıklamada, ödemeleri Coinbase ortaklığıyla alacaklarını söyledi. Ünlü müzayede evinde 12 Mayıs’ta düzenlenecek olan Banksy’nin “Love is in The Air” adlı eserinin müzayedesinde Bitcoin veya Ether ile ödeme yapılabilecek.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Lessons Learned from Decentralised Finance (DeFi)

Potansiyel DeFi Airdroplarını Kazanmak İçin 3 Yöntem Avalanche Pasif Gelir & dYdX & Immutable X

Merkeziyetsiz Yönetişim Modelleri: DAO’lar

The Never Sell Plan

The Ethereum Bull Case with Su Zhu, Hasu, and special guest Cobie

Uniswap v3 Lansmanı Geliyor: Güncellemeyle Neler Hedefleniyor?

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 9 Mayıs

Kocaeli Üniversitesi Blockchain Kulübü: BiLira DeFi & Blokchain Sohbeti - 11 Mayıs

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.