Yılın En Büyük Düşüşü, ABD Kripto Vergisi, Instagram

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

21 Mayıs öğleninden herkese merhaba! Hiçbir piyasa sonsuza kadar yükselemez, özellikle de son altı ayda gerçekleşen aralıksız yükselişler olduysa. Ama bu tarihin en büyük düşüşlerinden birini doğal karşılamamız gerekiyor demek değil. Büyük bir düşüş yaşadığımız bu haftada, piyasaların çöküşüne sebep olabilecek haberleri sizler için derledik.

 • Reuters’ın yayınladığı Çin’den gelen sözde kripto para yasağı ve Elon Musk’ın açıklamaları bu yılın en büyük düşüşüne sebep oldu.

 • ABD Hazine Bakanlığınakit işlemlerinde olduğu gibi, işletmelere gönderilen ve adil piyasa değeri 10.000 $ aşan işlemlerin” de Vergi Dairesine bildirilmesini istiyor.

 • Instagram, "Creator Week" açılışının bir parçası olarak  eşsiz token (NFT) yaratıcıları için bir etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Flaş Kredi

Flaş kredi, teminatsız bir kredidir, herhangi bir teminat sunmanız gerekmez. Fakat aynı zamanda, bir kredi kontrolünden ya da benzer bir şeyden geçmeniz de gerekmez. Borç verene, 50.000 USD'lik ETH borç alıp alamayacağınızı sormanız yeterli olur ve paranızı alırsınız. Bir flaş kredi, aynı işlemde geri ödenmelidir.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Salı günü Reuters Çin’in kripto paraları yasakladığı ile ilgili bir haber ortaya attı. Ancak gerçek sadece Çin Merkez Bankası’nın finansal kuruluşlarının kripto para işlemlerini yapmasını yasaklamasıydı. Ancak haberin gerçekliği sorgulanmadan, sosyal medyada yayılmaya başladı ve binlerce kişi ve diğer haber kaynakları Reuters'ın Çin'in kripto paraları yasakladığını ima eden haberini güçlendirdi. Elon Musk'ın Tesla'nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin rezervini satacağını öne süren tweetleri, bu hafta kripto piyasasındaki düşüşün daha da artmasına sebep oldu.

ABD Hazine Bakanlığı, perşembe günü Joe Biden yönetiminin vergi uyumluluğuyla ilgili izlediği gündem doğrultusunda hazırlanmış bir öneri listesi yayınladı. Öneriler arasında, kripto para işlemlerinin daha yakından takip edilmesini sağlayacak bir madde yer alıyor. Hazine Bakanlığı, “nakit işlemlerinde olduğu gibi, işletmelere gönderilen ve adil piyasa değeri 10.000 doları aşan işlemlerin” de Vergi Dairesine bildirilmesini istiyor.

Instagram, "Creator Week" açılışının bir parçası olarak  eşsiz token (NFT) yaratıcıları için bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Instagram etkinliği sosyal medya platformunun içerik üreticilerinin hesaplarını büyütmelerine ve gelirlerini artırmalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanan ilk profesyonel gelişim etkinliği dizisi olan üç günlük Creator Week programı kapsamında düzenliyor.

ARK Invest’in eski analistlerinden James Wang, Ethereum (ETH) ağının birinci çeyrek performansına ilişkin gayriresmi bir rapor yayınladı. Raporda işlem hacmi, işlem ücretleri, aktif adres gibi bilgilere yer verildi. Ethereum ağında görülen yoğun DeFi ve NFT hareketliliği, işlem hacmine 20 kattan fazla büyüme şeklinde yansıdı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 33 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olan Ethereum blokzinciri, bu yılın aynı döneminde %2.065’lik büyümeyle 713 milyar dolar değerinde işlem gördü.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • ABD’nin ikinci en büyük yatırım bankası olan Bank of America (BoA), Paxos Trust tarafından yaratılan ağa katılacak.

 • Aston Martin ve Alfa Romeo, Socios.com ve Chiliz ile anlaşan ve kendi taraftar tokenini (fan token) çıkaran ilk iki Formula 1 takımı oldu.

 • En büyük piyasa değerine sahip stabil kripto para Tether (USDT), Avalanche blokzincirine de geliyor.

 • Microsoft, uzun bir süredir müşterilerine sunduğu Azure blokzincir hizmetini 10 Eylül’de sonlandıracağını duyurdu.

 • Ethereum ağında geçen haftalarda aktifleştirilen Uniswap V3, ticaret hacmiyle SushiSwap'ı geride bırakarak en büyük ikinci Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsa oldu.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin, cüzdanına projenin kurucuları tarafından yollanan Shiba’ların 410 trilyon adedini yaktı. Shiba ekibi, tokenin toplam arzının yüzde 50’sini Buterin’in cüzdanına göndermişti. Geçen hafta Hindistan Kripto Yardım Fonu cüzdanına o sırada 1 milyar dolar eden 50 trilyon SHIB’i bağışlayan Buterin, kalan miktarı da tamamen yakmış oldu.

 • Popüler finansal hizmetler uygulaması Current, Polkadot tabanlı merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Acala ile entegre edilecek. İş birliğiyle beraber hem geleneksel hem de merkezi olmayan finans uygulamalarını birleştiren yeni bir hibrit finans (HyFi) kategorisi oluşturulacak.

 • Fox, "tamamen blockchain üzerinde geliştirilen ilk animasyon dizisi" için Rick ve Morty'nin ortak yapımcılarından Dan Harmon ile el sıkıştı. "Krapopolis" olarak adlandırılan komedi animasyon dizisinde yer alan karakterler ve sanat eserleri için üretilen eşsiz tokenler (NFT), özel bir piyasa üzerinden satılacak. Gösteri ayrıca, en sadık hayranları için "özel sosyal deneyimler" sunan tokenler de vermeyi planlıyor.

 • DeFi endüstrisinin en zayıf noktalarından biri olarak kabul edilen “flaş kredi” tekniğiyle bir fiyat manipülasyonu ve saldırı daha yapıldı. Getiri hasadı sağlayıcısı PancakeBunny’ye yapılan “flash loan” saldırısı sonucunda Bunny token’ın değeri kısa sürede yüzde 95 oranında düştü.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

BLOOD IN THE STREETS II

Deşifre: Dogecoin Olayları, Vitalik'in Shiba Hamlesi, Elon Musk'ın Bitcoin Çıkışı

Düşüşlerden Etkilenmenizi Azaltacak DeFi Protokolü: Indexed Finance, NFT-DeFi Endeksi & Pasif Gelir

Gizlilik Tabanlı Kriptoparalar ve Düzenlemeler

Finans Piyasalarında Bir İlk: EIB’nin Ethereum Üzerinden Bono İhracı

Institutional Investors ❤️ DeFi

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 23 Mayıs 21.00

Consensus 2021 - 24 Mayıs

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.