Bitcoin Madenciliği, Goldman Sachs,Yerli Kripto Düzenlemesi

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

28 Mayıs öğleninden herkese merhaba! Geçen haftadan beri kripto piyasası toparlanmaya başladı diyebiliriz. Bu fiyat yükselişinin en büyük sebebi olarak olumsuz haberlerin bu hafta azalması ve nispeten daha olumlu haberlerin yayılmaya başlaması olarak gösterebiliriz. Kriptoda normalleşmenin başladığı bu haftada, en önemli haberleri ve güncel gelişmeleri yine sizler için derledik.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Kağıt cüzdan

Kriptoparaların herhangi bir dijital ortama ihtiyaç duymaksızın açık adresinin okunabilmesine imkân sağlayan ve QR koduyla birlikte yer aldığı fiziki belgeyi ifade eder.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Tesla CEO’su Elon Musk, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileriyle görüştüğünü açıkladı. Musk, “Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileriyle görüştüm. Mevcut ve planlanan yenilenebilir enerji kullanımını açıklamayı ve dünya çapındaki madencilerden de bunu yapmalarını isteyeceklerini taahhüt ettiler. Potansiyel olarak umut verici.” dedi.

Kurumsal şirketlere piyasa verisi sağlayan araştırma şirketi Digital Asset Research (DAR) kurucu ortağı Lucas Nuzzi, son dönemde madenci merkezli kripto para evreninde neler olduğunu bir blog yazısıyla takipçilerine duyurdu. Çinli madencilerin ülkede önünü göremediğini ve ülkeden ayrılma ihtimaline karşı nakit paraya ihtiyaç duydukları için belli miktarlarda satışlar yapması gerektiğini belirten Nuzzi, geçmiş dönemde yaşanan bu tür krizlerin hepsinin geçici olduğunu belirtti.

ABD’nin dev yatırım bankası Goldman Sachs, tam 54 sayfalık büyük bir kripto para raporu yayımladı. Goldman araştırma biriminin kripto piyasasının keşfedilmemiş birçok alanını da bulduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: “Örnek olarak merkeziyetsiz finans hala çocukluk döneminde. 2 trilyon dolarlık kripto para piyasası düşünüldüğünde DeFi uygulamalarındaki kripto para değeri yaklaşık 67 milyar dolar. Sonuç olarak, gelecekte oluşturulacak karmaşık birçok uygulama için önemli bir kavram kanıtını temsil ediyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bakanlık bünyesinde kripto para konusunda çalışma grubu kurulduğunu belirterek, "Kripto para düzenlemesi kısa sürede bitecek, vatandaş yönetemeyeceği riski almasın" ifadesini kullandı. Bakanlık koordinasyonunda çalışma grubu oluşturulduğu vurgulandı. Ekibin yoğun bir şekilde çalışmalarını yürüttüğünü söyleyen Maliye Bakanı, "önce Merkez Bankası bir düzenleme yaptı, arkasından MASAK çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı" ifadesini kullandı.


Haftanın Tweetleri


Gündem

  • Galatasaray, GAL tokenin bir sezonda 100 milyon TL’nin üzerinde gelir ürettiğini açıkladı.

  • İran, Bitcoin ve kripto para madenciliğini 22 Eylül’e kadar yasakladı.

  • Türkiye İş Bankası; Marco Polo platformu üzerinden Şişecam, Kuraray Europe GMBH ve Commerzbank’ın taraf olduğu bir işlem gerçekleştirildiğini açıkladı. Bu, Türkiye’de blokzinciri ile yapılmış ilk canlı dış ticaret işlemi oldu.

  • Kripto para piyasasındaki stabil kripto para arzı 100 Milyar $’ı geçti.

  • Apple, pazarlama departmanına bağlı şekilde çalışacak kripto para alanında tecrübe sahibi yeni bir iş geliştirme müdürü arıyor.

  • Kriptoya eskiden şüpheyle yaklaşan Icahn Enterprises Kurucusu Carl Icahn, kripto piyasasına yaklaşık 1,5 milyar dolarlık fon ile giriş yapmak istediğini belirtti.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

  • Hisselerindeki fiyat hareketleriyle 2021 yılına damgasını vuran Amerikalı video oyunu ve elektronik ürün satıcısı GameStop, resmen NFT alanına giriyor. nft.gamestop.com adında bir internet sayfası oluşturduğu belirlenen GameStop, “Oyunu Değiştir” sloganıyla Ethereum blok zinciri üzerinde NFT’lerle ilgili çalışmalar yaptığını ortaya koydu.

  • Uniswap topluluğu, ikinci katman ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum’da, üçüncü versiyonun başlatılması için oylamaya açıldı. Uniswap’ın yaratıcısı Hayden Adams, 27 Mayıs’ta oylamayı duyurdu. Teklifin yönetim oylamasının UNI token sahiplerinden 41,35 milyon oy aldığını söyledi. Ayrıca hiç muhalif oy almadığını da dile getirdi.

  • Binance Smart Chain’in ana DeFi protokollerinden biri olan BurgerSwap 7.2 milyon dolarlık kayba uğradı. Saldırının gerçekleştirilmesi için flaş kredi (Bkz: Geçen haftaki bültenin “Öğreniyoruz” kısmı) kullanan cüzdan, Uniswap V2’nin bir kopyası olan BurgerSwap’ın kodların içerisindeki bir satırı silmesinden kaynaklı olarak saldırının başarılı bir şekilde gerçekleştirelebildiği belirtildi.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Bitcoin Miners are Escaping China

BiLira Mayıs 2021 Şeffaflık Raporu

Deşifre: Bitcoin'de Yılın En Büyük Düşüşü, Çin Yasakları, Elon Musk, Papa’nın Tweet'i

Uniswap V3 Nasıl Kullanılır? | Adım Adım Likidite Ekleme & Pasif Gelir & Konsantre Likidite

The Limits to Blockchain Scalability

DeFi Beyond the Hype

Bonding Curve Nedir?

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 30 Mayıs 21.00

1. Blockchain ve Kripto Para Zirvesi - 30 Mayıs

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.