Thodex, Ether ETF, TBMM

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan öğleninden herkese merhaba! Kripto para piyasasında yeniden tarihi haftalardan birini yaşıyoruz. Hem yerel hem de global anlamda çok yoğun bir dönemden geçerken, kripto para borsası Thodex’in kullanıcılarını mağdur etme ve CEO’sunun yurtdışına gitme hikayeleri ile bir hayli gündem oluşturdu.

 • Önce Dogecoin çekim işlemlerinde bakım yaptığını, sonrasında 4-5 iş günü boyunca borsanın kapalı olacağını açıklayan Thodex’in CEO’su Faruk Fatih Özer belli bir miktar kripto parayla yurtdışına kaçtı.

 • İki ay önce Kanada’da üç ayrı Bitcoin ETF’i için onay verilmesinin ardından şimdi de Ether ETF’lerine onay çıktı.

 • TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın kripto paralarla ilgili olarak kapsamlı bir rapor hazırladığı ortaya çıktı.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Dogecoin

Bir kripto para birimi olan Dogecoin (DOGE), başlangıçta kripto meraklıları için hafif bir şaka olarak yaratıldı ve adını bir zamanlar popüler olan bir “meme”den aldı. DOGE, blokzincir teknolojisinde bir yenilik çıkarma amacı olmadığı için transferleri, Litecoin kripto para biriminin kurduğu blokzincir ağı üzerinden gerçekleştirilmektedir. İlk ortaya çıktığında Dogecoin yatırım amacıyla her bir blok madenciliği için kullanıcıya rastgele bir ödül verilmekte iken ilerleyen zamanlarda bu ödül statik hale dönüştürülmüştür.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Geçtiğimiz aylarda 1 milyon Dogecoin ve ondan önce de kullanıcılarına Porsche Panemara’nın da dahil olduğu çeşitli yüksek fiyatlı ödüller dağıtacağını vaadeden kripto para borsası Thodex, önce Dogecoin çekim işlemlerinde bakım yaptığını, sonrasında 4-5 iş günü boyunca yatırımcıya devredileceği için borsanın kapalı olacağını açıklamıştı. Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’in İstanbul Havalimanı’ndan görüntüleri çıktıktan sonra, belli bir miktar kripto parayla yurtdışına kaçtığı iddiaları basında yer aldı. Ayrıca MASAK, THODEX’in Türkiye’deki finans kuruluşlarında bulunan tüm hesaplarına 21 Nisan 2021 tarihi itibarıyla bloke koydu.

Bir Blok Öncesi: Bir Twitter kullanıcısının kripto para borsası Thodex’in erişime kapanmadan üç gün önce adeta olacakları haber verir gibi yazdığı bir tweet ortaya çıktı. Thodex’in DOGE’u piyasa fiyatının %30 altında sattığını belirten Cedric Gerard kripto paralarını çekemediğini ifade etti. Ayrıca son 24 saatte Thodex üzerinde 500 milyon dolarlık DOGE alım-satımı hacmi oluştuğuna da vurgu yaptı.

İki ay önce Kanada’da üç ayrı Bitcoin ETF’i için onay verilmesinin ardından şimdi de Ether ETF’lerine onay çıktı. Purpose Investments, CI Global Asset Management ve Evolve şirketlerinin yaptıkları ETH’ye dayalı borsa yatırım fonu (ETF) başvuruları olumlu karşılandı. Şirketler, önümüzdeki günlerde Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda (TSX) fonların listelenmesiyle birlikte yatırımcı kabul etmeye başlayacak.

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın kripto paralarla ilgili olarak kapsamlı bir rapor hazırladığı ortaya çıktı. “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri” başlıklı raporda Bitcoin’in geleneksel ödeme araçlarının yerini alma olasılığının gün geçtikçe arttığı kaydedildi ve Türkiye’nin Bitcoin’i izlemesi gerektiği vurgulanarak “Riskler değerlendirilerek, teşvik edici düzenlemeler yapılırsa, Bitcoin pazarından gelir elde etmemiz de mümkün olabilecek.” denildi.

Dogecoin yatırımcıları ve destekçileri, 20 Nisan’ı “Doge Günü” olarak kutlamak için bir araya geldi. #DogeDay çılgınlığına bazı ünlü markalar da katıldı. Örneğin Snickers, Doge Günü’ne özel bir GIF hazırlayarak yayınladı. Amerikan atıştırmalık markası Slim Jim de son birkaç gündür Dogecoin’le ilgili paylaşımlar yapıyor. Ünlü çevrim içi tüketici elektroniği satıcısı Newegg de Dogecoin’i bir ödeme seçeneği olarak kabul etmeyi düşündüklerini açıkladı.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Çin, ABD, Avrupa Birliği ve Fransa’nın ardından şimdi de İngiltere, merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına başlıyor.

 • Kanadalı dijital varlık şirketi 3iQ, Bitcoin fonunu Dubai’de listelemek için gereken yasal izni aldığını açıkladı. Bu, Orta Doğu’nun ilk endeks kripto para fonu olacak.

 • Dijital para birimi platformu olan Crypto.com ile partnerliği olan Time Magazine, 18 aylık dijital aboneliği için kripto para ödemelerini kabul edeceğini açıkladı.

 • Dijital varlık saklama firması BitGo, sigorta programını genişlettiğini ve sigorta kapasitesini 700 milyon dolara çıkardığını duyurdu.

 • Kripto para borsası Coinbase'nin Nasdaq'ta listelenerek halka arz edilmesinin ardından borsa çalışanları ve yatırımcıları ilk ticaret gününde 5 milyar dolarlık hisse sattı.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Merkeziyetsiz borsa Uniswap, v3 için geliştirilmiş akıllı sözleşmelerin Ethereum’daki ana test ağlarına eklendiğini açıkladı. Uniswap v3’ün taslaklarına Ropsten, Kovan, Rinkeby ve Goerli aracılığıyla erişilebiliyor. Otomatik piyasa yapıcı Uniswap, detaylarını geçtiğimiz ay paylaşmıştı. Mayıs ayında açılması planlanan v3’ün henüz tamamlanmamış hali, Ethereum’daki dört büyük test ağının dördünde de bulunabiliyor.

  Bir Blok Öncesi: Uniswap V3 için daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, 2 hafta önceki bültendeki “Öğreniyoruz” bölümüne bakabilirsiniz.

 • Deutsche Telekom, merkeziyetsiz finansal (DeFi) sistemleri ve araçları, akıllı telefonu olan herkes için erişilebilir hale getirmeye odaklanan açık kaynaklı bir blokzinciri ekosistemi olan CELO kripto parası satın alarak merkeziyetsiz finansa yatırım yapan kurumsal firmalardan biri oldu. Telokomünikasyon şirketi satın aldığı CELO’lar ile Celo Network blokzinciri içerisinde doğrulayıcı olacağını açıkladı.

 • Binance Smart Chain üzerinde geliştirilen merkeziyetsiz borsa PancakeSwap, 24 saatlik işlem hacmi bakımından tüm Ethereum ağını geride bıraktı.
  DappRadar verilerine göre 24 saat içerisinde PancakeSwap'te 2 milyonun üzerinde işlem gerçekleştirilirken, Ethereum üzerinde 1,55 milyon işlem gerçekleştirildi. Binance Smart Chain ise aynı dönemde 6 milyonun üzerinde işlem bildirdi.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

DeFi'yi Mobile Taşıyan Kripto Para: Celo | Pasif Gelir & Layer-1 & Coinbase & PoS & Naval Ravikant

Kripto Varlıklar Hakkındaki Yönetmeliğin Detayları - Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul

Kriptoparalarda En Önemli Eşik Ödemeler ve TCMB Yönetmeliği

DeFi’nin Merkeziyetsiz Deposu Filecoin

A short history of Ethereum hacks

Magic Money: the mystical world of Anchor, Alchemix, and Gyroscope

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 24 Nisan

İTÜ Blockchain: Kripto Paralar ve Saklama Yöntemleri - 24 Nisan

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.