El Salvador, Türkiye, MicroStrategy

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

11 Haziran öğleninden herkese merhaba! Bu hafta gündeme El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi ve ardından gelen açıklamalar kaplasa da, yine hem yerel hem de global anlamda oldukça yoğun bir gündem bulunuyordu. Sizler için en önemli haberleri ve güncel gelişmeleri derledik.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Güvensiz/Güvenilmez (trustless)

Blokzincirinde gerçekleştirilen işlemlerin doğruluğunun ispatı için herhangi bir üçüncü kişiye ihtiyaç duyulmamasını ifade eder. Blokzinciri yapı itibariyle her bir kullanıcı/ katılımcının güvenini kazanmış bir sistem üzerine kuruludur.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Bitcoin artık El Salvador’da resmi bir para oldu. Meclisin ardından Kongre de yasa tasarısını onayladı ve dünyada Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden ilk ülke oldu. Kongre üyeleri teklifin kanunlaşmasının ardından dakikalarca ayakta kalarak alkışlarla kararı kutladılar. Bitcoin yasa tasarısı 84 oyun 62’sinin onay vermesiyle kabul edildi.

Bir blok ötesi: Uluslararası Para Fonu (IMF) El Salvador'un Bitcoin'i ülkede yasal para haline getiren kanun hamlesine karşı çıktı. Kurum, yaptığı açıklamada bu adımın mali ve hukuki açıdan sorun yaratacağını belirtti

Zincir üstü analiz şirketi Chainalysis, yatırımcıları coğrafi olarak gruplayarak 2020 yılında dünyada hangi ülkenin Bitcoin‘den ne kadar kâr sağladığını gösteren bir araştırma yayımladı. Türkiye 300 milyon dolarlık kâr ile 14. sırada yer aldı. İlk iki sırayı ise beklendiği üzere ABD ve Çin oluşturdu.

MicroStrategy, ilk kez Bitcoin satın aldığı Ağustos 2020'den beri dolar maliyeti ortalaması stratejisini izleyerek, düzenli aralıklarla BTC satın alıyor. Şirket, yaptığı son duyuruda ise Bitcoin'e büyük bir yatırım daha yapmayı planladığını açıkladı. 7 Haziran tarihli basın bültenine göre MicroStrategy, 400 milyon dolar değerinde daha Bitcoin satın almayı planlıyor. Yatırım için gerekli sermayenin ise uygun kurumsal alıcılara özel olarak sunulacak öncelikli tahvil satışlarından elde edileceği açıklandı.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Fransa merkezli donanım cüzdan üreticisi Ledger, yaklaşık 380 milyon dolarlık yatırım aldı.

 • Fransa Merkez Bankası ve İsviçre Merkez Bankası uluslararası bir mutabakat gerçekleştirmek için dijital merkez bankası paralarının (CBDC) kullanıldığı ortak bir deney gerçekleştirecek.

 • FBI, geçen ay Colonial Pipeline’a saldıran bilgisayar korsanlarının Bitcoin ile aldığı fidyeyi kurtarmayı başardı. 

 • Kripto para işine gireceklerini açıklayan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, dijital gelirlerini artırmayı amaçlıyor.

 • Çin'de bazı büyük kripto para borsalarıyla ilgili aramalarda sonuç alınamadığını ileri sürdü.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Ethereum kurucu ortaklarından olan Gavin Wood, yaratıcısı olduğu Polkadot ekosistemindeki yer satışları için bilgi verdi. Wood, dün yayınlanan bir blog yazısında projelerin Kusama’da oluşturulmasını güvence altına alacak bir süreç olan ‘Parachain Yer Açık Artırması’nın önümüzdeki haftalarında kullanıma sunulması için bir program yayınladı ve çeşitli önerilerde bulundu.

 • Solana Labs; Andreessen Horowitz (a16z), Polychain Capital gibi isimlerin öncülüğünde düzenlenen yatırım turu sonucunda 314 milyon dolar değerinde yatırım aldığını duyurdu. Solana ağının geliştiricisi olan Solana Labs; yatırım turunu özel bir token arzı düzenleyerek gerçekleştirdi. Yatırımcılar arasında a16z ile Polychain Capital’ın yanı sıra Alameda Research, CMS Holdings, CoinShares, Jump Trading, Multicoin Capital, Sino Global Capital gibi isimler yer aldı.

 • Kripto para borsası Binance, borsanın yaklaşmakta olan NFT pazarının lansmanı sırasında NFT sanat eserlerini satabilecek 100 sanatçıyı seçtiğini duyurdu. 24 Haziran tarihinde NFT pazar yeri açıldığında, ilk hafta yalnızca bu içerik oluşturucuların sanat eserlerini satabileceği belirtildi. Binance hesabı olan herkesin, NFT satın almak ve yeniden satmak için pazara erişebileceği belirtiliyor.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

DeFi Protokollerini Nasıl Değerlendirmeli? Web Sitesi İle Başlayalım

Decentralized Finance (DeFi) Policy-Maker Toolkit

Bitcoin Gains by Country: Who Benefited the Most from the 2020 Boom?

Bitcoin mi, Dolar mı Daha Yeşil? Bitcoin Madencilik Konseyi

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 13 Haziran

ITU BLOCKCHAIN 🐝 REMIX IDE - 15 Haziran

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.

TCMB, Avrupa Birliği Merkez Bankası, Hindistan Merkez Bankası

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

4 Haziran öğleninden herkese merhaba! İstanbul’da yaşayanlar için kış gibi başlayan bir yaz mevsimi ile karşınızdayız. Bu haftanın gündemini dünyanın farklı ülkelerinden gelen merkez bankalarının açıklamaları ve raporlarıyla geçti desek yanlış olmayacaktır. en azından İstanbul Geçen haftadan beri kripto piyasası toparlanmaya başladı diyebiliriz. Yine sizler için en önemli haberleri ve güncel gelişmeleri derledik.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: 256 Bitlik Güvenli Kriptografik Özet Algoritması (SHA-256)

ABD Ulusal Güvenlik Birimi (NSA) tarafından geliştirilen “Güvenli Kriptografik Özet Algoritması” temelli kriptografik veri şifreleme yöntemini ifade eder.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kripto paralarla ilgili olarak kapsamlı bir rapor yayınladı. Raporda, kripto paraların asli bir değerinin olmadığı ve fiyatların çok değişken olduğu vurgulanırken bu nedenle hesap değer birimi ya da değişim aracı olarak kullanılamayacağı belirtildi.

Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) son dönemin en çok konuşulan ve çalışmaların yoğunlaştığı merkez bankası dijital para birimleriyle (CBDC) ilgili bir rapor yayınladı. Dijital para birimlerine geçmeyen ülkelerin finansal sistemler konusunda çok zorlanacağı ve insanların sonunda bu hizmetleri veren başka kurum ve şirketlere yöneleceği söylendi.

Hindistan Merkez Bankası, bankalar aracılığıyla yapılan kripto para işlemlerine yönelik oluşan belirsizliği gidermek adına bir duyuru yayımlayarak 2018 yılında uygulamaya konmuş ve kripto para işlemlerine kısıtlama getirmiş genelgenin, günümüzde geçerli olmadığını duyurdu. Hindistan Merkez Bankası, pazartesi günü Bitcoin gibi kripto paralar ile ilgili yaptığı duyuruda 6 Nisan 2018 tarihli genelgenin, Mart 2020 tarihli Yüksek Mahkeme kararı ile uygulamadan çıkarıldığını hatırlattı.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • IOTA’nın merkeziyetsizliğine geçişte çok önemli bir adım olarak görülen Nectar Ağı, IOTA Vakfı’nın açıklamasıya resmen başlatıldı.

 • Garanti Bankası, kullanıcıların blokzincir tabanlı kripto para işlemlerini analiz edip, kullanıcının uyarılmasını sağlayan bir sistem için patent başvurusunda bulundu.

 • Milyarder yatırımcı Mike Novogratz, günümüzdeki makroekonomik trend bozulmadıkça ve rüzgar kripto para piyasasının arkasından esmeye devam ettikçe, Bitcoin satmanın “delilik” olacağını söyledi.

 • Apple’ın kurucusu Steve Wozniak, YouTube’da Bitcoin dolandırıcılığı yapmak için kendisinin ismi ve görseli kullanılarak paylaşılmış içerikler yüzünden YouTube’a dava açamayacak.

 • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree’nin Bitcoin ETF başvurusunun inceleme süresini uzattı.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Antivirüs şirketi Norton, yakında “Norton Crypto” adı verilen yeni bir özellikle kullanıcıların “güvenli ve kolay bir şekilde” kripto para madenciliği yapmalarını sağlayacak. Yapılan resmi açıklamada, bugün itibari ile belirli Norton 360 müşterileri, Ethereum madenciliği programına alınacak.

 • Ethereum 2.0 için akıllı kontrat üzerinde kilitli ETH miktarı 5 milyonu geçti. The Block’s Data Dashboard üzerinden alınan verilere göre son dönemlerde artış gösteren depozit miktarı hâlihazırda 5.2 milyona ulaştı. Bu da sözleşmedeki mevcut tutarın 13,6 milyar dolara ulaştığını gösteriyor.

 • Polygon (MATIC) üzerindeki kilitli değer miktarı artmaya devam ediyor. Nisan ayı itibarıyla ciddi miktarda kilitli değer artışı görülen Polygon (MATIC) üzerindeki brüt kilitli değer miktarı 6 Milyar $’ın üzerine çıkmış durumda.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

BiAltın’a Hoşgeldiniz!

DeFi Is Helping to Fuel the Crypto Market Boom—and Its Recent Volatility

Madencilik Havuzları Düzenlenebilir mi? Sonuçları Ne Olur?

The Future of Work

Haftanın Etkinlikleri

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bitcoin Madenciliği, Goldman Sachs,Yerli Kripto Düzenlemesi

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

28 Mayıs öğleninden herkese merhaba! Geçen haftadan beri kripto piyasası toparlanmaya başladı diyebiliriz. Bu fiyat yükselişinin en büyük sebebi olarak olumsuz haberlerin bu hafta azalması ve nispeten daha olumlu haberlerin yayılmaya başlaması olarak gösterebiliriz. Kriptoda normalleşmenin başladığı bu haftada, en önemli haberleri ve güncel gelişmeleri yine sizler için derledik.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Kağıt cüzdan

Kriptoparaların herhangi bir dijital ortama ihtiyaç duymaksızın açık adresinin okunabilmesine imkân sağlayan ve QR koduyla birlikte yer aldığı fiziki belgeyi ifade eder.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Tesla CEO’su Elon Musk, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileriyle görüştüğünü açıkladı. Musk, “Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileriyle görüştüm. Mevcut ve planlanan yenilenebilir enerji kullanımını açıklamayı ve dünya çapındaki madencilerden de bunu yapmalarını isteyeceklerini taahhüt ettiler. Potansiyel olarak umut verici.” dedi.

Kurumsal şirketlere piyasa verisi sağlayan araştırma şirketi Digital Asset Research (DAR) kurucu ortağı Lucas Nuzzi, son dönemde madenci merkezli kripto para evreninde neler olduğunu bir blog yazısıyla takipçilerine duyurdu. Çinli madencilerin ülkede önünü göremediğini ve ülkeden ayrılma ihtimaline karşı nakit paraya ihtiyaç duydukları için belli miktarlarda satışlar yapması gerektiğini belirten Nuzzi, geçmiş dönemde yaşanan bu tür krizlerin hepsinin geçici olduğunu belirtti.

ABD’nin dev yatırım bankası Goldman Sachs, tam 54 sayfalık büyük bir kripto para raporu yayımladı. Goldman araştırma biriminin kripto piyasasının keşfedilmemiş birçok alanını da bulduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: “Örnek olarak merkeziyetsiz finans hala çocukluk döneminde. 2 trilyon dolarlık kripto para piyasası düşünüldüğünde DeFi uygulamalarındaki kripto para değeri yaklaşık 67 milyar dolar. Sonuç olarak, gelecekte oluşturulacak karmaşık birçok uygulama için önemli bir kavram kanıtını temsil ediyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bakanlık bünyesinde kripto para konusunda çalışma grubu kurulduğunu belirterek, "Kripto para düzenlemesi kısa sürede bitecek, vatandaş yönetemeyeceği riski almasın" ifadesini kullandı. Bakanlık koordinasyonunda çalışma grubu oluşturulduğu vurgulandı. Ekibin yoğun bir şekilde çalışmalarını yürüttüğünü söyleyen Maliye Bakanı, "önce Merkez Bankası bir düzenleme yaptı, arkasından MASAK çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı" ifadesini kullandı.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Galatasaray, GAL tokenin bir sezonda 100 milyon TL’nin üzerinde gelir ürettiğini açıkladı.

 • İran, Bitcoin ve kripto para madenciliğini 22 Eylül’e kadar yasakladı.

 • Türkiye İş Bankası; Marco Polo platformu üzerinden Şişecam, Kuraray Europe GMBH ve Commerzbank’ın taraf olduğu bir işlem gerçekleştirildiğini açıkladı. Bu, Türkiye’de blokzinciri ile yapılmış ilk canlı dış ticaret işlemi oldu.

 • Kripto para piyasasındaki stabil kripto para arzı 100 Milyar $’ı geçti.

 • Apple, pazarlama departmanına bağlı şekilde çalışacak kripto para alanında tecrübe sahibi yeni bir iş geliştirme müdürü arıyor.

 • Kriptoya eskiden şüpheyle yaklaşan Icahn Enterprises Kurucusu Carl Icahn, kripto piyasasına yaklaşık 1,5 milyar dolarlık fon ile giriş yapmak istediğini belirtti.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Hisselerindeki fiyat hareketleriyle 2021 yılına damgasını vuran Amerikalı video oyunu ve elektronik ürün satıcısı GameStop, resmen NFT alanına giriyor. nft.gamestop.com adında bir internet sayfası oluşturduğu belirlenen GameStop, “Oyunu Değiştir” sloganıyla Ethereum blok zinciri üzerinde NFT’lerle ilgili çalışmalar yaptığını ortaya koydu.

 • Uniswap topluluğu, ikinci katman ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum’da, üçüncü versiyonun başlatılması için oylamaya açıldı. Uniswap’ın yaratıcısı Hayden Adams, 27 Mayıs’ta oylamayı duyurdu. Teklifin yönetim oylamasının UNI token sahiplerinden 41,35 milyon oy aldığını söyledi. Ayrıca hiç muhalif oy almadığını da dile getirdi.

 • Binance Smart Chain’in ana DeFi protokollerinden biri olan BurgerSwap 7.2 milyon dolarlık kayba uğradı. Saldırının gerçekleştirilmesi için flaş kredi (Bkz: Geçen haftaki bültenin “Öğreniyoruz” kısmı) kullanan cüzdan, Uniswap V2’nin bir kopyası olan BurgerSwap’ın kodların içerisindeki bir satırı silmesinden kaynaklı olarak saldırının başarılı bir şekilde gerçekleştirelebildiği belirtildi.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Bitcoin Miners are Escaping China

BiLira Mayıs 2021 Şeffaflık Raporu

Deşifre: Bitcoin'de Yılın En Büyük Düşüşü, Çin Yasakları, Elon Musk, Papa’nın Tweet'i

Uniswap V3 Nasıl Kullanılır? | Adım Adım Likidite Ekleme & Pasif Gelir & Konsantre Likidite

The Limits to Blockchain Scalability

DeFi Beyond the Hype

Bonding Curve Nedir?

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 30 Mayıs 21.00

1. Blockchain ve Kripto Para Zirvesi - 30 Mayıs

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yılın En Büyük Düşüşü, ABD Kripto Vergisi, Instagram

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

21 Mayıs öğleninden herkese merhaba! Hiçbir piyasa sonsuza kadar yükselemez, özellikle de son altı ayda gerçekleşen aralıksız yükselişler olduysa. Ama bu tarihin en büyük düşüşlerinden birini doğal karşılamamız gerekiyor demek değil. Büyük bir düşüş yaşadığımız bu haftada, piyasaların çöküşüne sebep olabilecek haberleri sizler için derledik.

 • Reuters’ın yayınladığı Çin’den gelen sözde kripto para yasağı ve Elon Musk’ın açıklamaları bu yılın en büyük düşüşüne sebep oldu.

 • ABD Hazine Bakanlığınakit işlemlerinde olduğu gibi, işletmelere gönderilen ve adil piyasa değeri 10.000 $ aşan işlemlerin” de Vergi Dairesine bildirilmesini istiyor.

 • Instagram, "Creator Week" açılışının bir parçası olarak  eşsiz token (NFT) yaratıcıları için bir etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Flaş Kredi

Flaş kredi, teminatsız bir kredidir, herhangi bir teminat sunmanız gerekmez. Fakat aynı zamanda, bir kredi kontrolünden ya da benzer bir şeyden geçmeniz de gerekmez. Borç verene, 50.000 USD'lik ETH borç alıp alamayacağınızı sormanız yeterli olur ve paranızı alırsınız. Bir flaş kredi, aynı işlemde geri ödenmelidir.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Salı günü Reuters Çin’in kripto paraları yasakladığı ile ilgili bir haber ortaya attı. Ancak gerçek sadece Çin Merkez Bankası’nın finansal kuruluşlarının kripto para işlemlerini yapmasını yasaklamasıydı. Ancak haberin gerçekliği sorgulanmadan, sosyal medyada yayılmaya başladı ve binlerce kişi ve diğer haber kaynakları Reuters'ın Çin'in kripto paraları yasakladığını ima eden haberini güçlendirdi. Elon Musk'ın Tesla'nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin rezervini satacağını öne süren tweetleri, bu hafta kripto piyasasındaki düşüşün daha da artmasına sebep oldu.

ABD Hazine Bakanlığı, perşembe günü Joe Biden yönetiminin vergi uyumluluğuyla ilgili izlediği gündem doğrultusunda hazırlanmış bir öneri listesi yayınladı. Öneriler arasında, kripto para işlemlerinin daha yakından takip edilmesini sağlayacak bir madde yer alıyor. Hazine Bakanlığı, “nakit işlemlerinde olduğu gibi, işletmelere gönderilen ve adil piyasa değeri 10.000 doları aşan işlemlerin” de Vergi Dairesine bildirilmesini istiyor.

Instagram, "Creator Week" açılışının bir parçası olarak  eşsiz token (NFT) yaratıcıları için bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Instagram etkinliği sosyal medya platformunun içerik üreticilerinin hesaplarını büyütmelerine ve gelirlerini artırmalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanan ilk profesyonel gelişim etkinliği dizisi olan üç günlük Creator Week programı kapsamında düzenliyor.

ARK Invest’in eski analistlerinden James Wang, Ethereum (ETH) ağının birinci çeyrek performansına ilişkin gayriresmi bir rapor yayınladı. Raporda işlem hacmi, işlem ücretleri, aktif adres gibi bilgilere yer verildi. Ethereum ağında görülen yoğun DeFi ve NFT hareketliliği, işlem hacmine 20 kattan fazla büyüme şeklinde yansıdı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 33 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olan Ethereum blokzinciri, bu yılın aynı döneminde %2.065’lik büyümeyle 713 milyar dolar değerinde işlem gördü.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • ABD’nin ikinci en büyük yatırım bankası olan Bank of America (BoA), Paxos Trust tarafından yaratılan ağa katılacak.

 • Aston Martin ve Alfa Romeo, Socios.com ve Chiliz ile anlaşan ve kendi taraftar tokenini (fan token) çıkaran ilk iki Formula 1 takımı oldu.

 • En büyük piyasa değerine sahip stabil kripto para Tether (USDT), Avalanche blokzincirine de geliyor.

 • Microsoft, uzun bir süredir müşterilerine sunduğu Azure blokzincir hizmetini 10 Eylül’de sonlandıracağını duyurdu.

 • Ethereum ağında geçen haftalarda aktifleştirilen Uniswap V3, ticaret hacmiyle SushiSwap'ı geride bırakarak en büyük ikinci Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsa oldu.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin, cüzdanına projenin kurucuları tarafından yollanan Shiba’ların 410 trilyon adedini yaktı. Shiba ekibi, tokenin toplam arzının yüzde 50’sini Buterin’in cüzdanına göndermişti. Geçen hafta Hindistan Kripto Yardım Fonu cüzdanına o sırada 1 milyar dolar eden 50 trilyon SHIB’i bağışlayan Buterin, kalan miktarı da tamamen yakmış oldu.

 • Popüler finansal hizmetler uygulaması Current, Polkadot tabanlı merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Acala ile entegre edilecek. İş birliğiyle beraber hem geleneksel hem de merkezi olmayan finans uygulamalarını birleştiren yeni bir hibrit finans (HyFi) kategorisi oluşturulacak.

 • Fox, "tamamen blockchain üzerinde geliştirilen ilk animasyon dizisi" için Rick ve Morty'nin ortak yapımcılarından Dan Harmon ile el sıkıştı. "Krapopolis" olarak adlandırılan komedi animasyon dizisinde yer alan karakterler ve sanat eserleri için üretilen eşsiz tokenler (NFT), özel bir piyasa üzerinden satılacak. Gösteri ayrıca, en sadık hayranları için "özel sosyal deneyimler" sunan tokenler de vermeyi planlıyor.

 • DeFi endüstrisinin en zayıf noktalarından biri olarak kabul edilen “flaş kredi” tekniğiyle bir fiyat manipülasyonu ve saldırı daha yapıldı. Getiri hasadı sağlayıcısı PancakeBunny’ye yapılan “flash loan” saldırısı sonucunda Bunny token’ın değeri kısa sürede yüzde 95 oranında düştü.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

BLOOD IN THE STREETS II

Deşifre: Dogecoin Olayları, Vitalik'in Shiba Hamlesi, Elon Musk'ın Bitcoin Çıkışı

Düşüşlerden Etkilenmenizi Azaltacak DeFi Protokolü: Indexed Finance, NFT-DeFi Endeksi & Pasif Gelir

Gizlilik Tabanlı Kriptoparalar ve Düzenlemeler

Finans Piyasalarında Bir İlk: EIB’nin Ethereum Üzerinden Bono İhracı

Institutional Investors ❤️ DeFi

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 23 Mayıs 21.00

Consensus 2021 - 24 Mayıs

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Vitalik Buterin - Köpek Tokenleri, Elon Musk - Bitcoin, Binance - Bloomberg

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

14 Mayıs öğleninden herkese merhaba! Tüm okuyucularımıza sevdikleriyle buluşabildiği, sağlıklı ve huzurlu nice bayramlar diliyoruz. Bu hafta kripto dünyasının merkezinde Dogecoin ile birlikte ortaya çıkan köpek tokenlerinin haftasıydı diyebiliriz. Yine hem globalden hem de ülkemizde kripto para yatırımcılarını ilgilendirecek en önemli haberleri, sizler için sade ve yalın bir dille bir araya getirdik.

 • Köpek temalı kripto paraların yükselişi, Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’in cüzdanına gönderilen köpek tokenlerini satmaya başlaması nedeniyle ani bir şekilde durdu.

 • Tesla CEO'su Elon Musk, kripto para birimi Bitcoin'in, Tesla araçların satın alımında kullanılmasını askıya aldıklarını söyledi.

 • Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, kötü niyetli oyunculara karşı kanun güçleriyle iş birliği içinde olduğunu anlatan haberi Bloomberg’in bunun kötü bir şey gibi göstermesine tepki verdi.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Vitalik Burn

Dogecoin’den ilham alınarak yaratılan köpek tokenlerinin, Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’e ait ve EtherScan üzerinde de gözlemlenebilen cüzdana, dolaşımdaki miktarlarının belli bir miktarının aktarılması ve bir nevi pazarlama anlamında kullanılması için Vitalik’in cüzdanında ilgili tokenlerin kilitli kalacağı fikrinin yayılmasından kaynaklanan olaylara verilen addır.


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Köpek temalı kripto paraların yükselişi, 12 Mayıs'ta Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin nedeniyle ani bir şekilde durdu. Kripto topluluğunun bazı üyeleri, çarşamba günü Buterin'in cüzdanında büyük bir hareketlilik olduğunu tespit etti. Buterin, Uniswap'teki SHIB likidite havuzundan likidite alarak token satmaya başladı. Buna ilaveten, Buterin'in cüzdanlarından yapılan çeşitli takas ve token transferleriyle birlikte köpek temalı kripto paraların fiyatlarında ciddi düşüşler görüldü.

Bir Blok Öncesi: Shiba Inu geliştiricileri, SHIB arzının yarısını yakması için Vitalik’e göndermişlerdi.

Bir Blok Öncesi-2: Vitalik, Shiba Inu (SHIB), Akita Inu (AKITA), Dogelon (ELON) gibi köpek tokenlarını, Hindistan’daki Covid-19 yardım fonu dahil olmak üzere birkaç farklı yere bağış yapmak için kullandı.

Tesla CEO'su Elon Musk, kripto para birimi Bitcoin'in, Tesla araçların satın alımında kullanılmasını askıya aldıklarını söyledi. Tesla, şirketin ürettiği araçların Bitcoin ile satın alınabileceğini henüz Mart ayı sonunda duyurmuştu. Bu karar, çevreciler ve bazı yatırımcılar tarafından tepki çekmişti. Elon Musk: "Bitcoin madenciliğinde ve işlemlerinde giderek daha fazla fosil yakıt kullanılıyor olmasından endişe duyuyoruz. Özellikle de kömür ki, tüm sera gazları arasında en kötü etki onun." askıya alma kararı ile ilgili konuştu.

Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’dan Bloomberg’in “Binance ABD Adalet Bakanlığı ve İç Gelir Servisi tarafından soruşturuluyor” haberine tepki geldi. Zhao, “Bizim iş birliğimizi kötü bir şey gibi gösterdiler” dedi. “Haberin başlığı kötü” diyerek sözüne başlayan CZ, “haber” kelimesini de tırnak içine alarak aslında konunun haber değeri bile taşımadığını imâ etti ve şu ifadeleri kullandı: “Aslında metin o kadar kötü değil (ama içeriği kim okuyor ki). Yazı, Binance’nin, kötü oyunculara karşı kanun güçleriyle nasıl iş birliği içinde olduğunu anlatıyor ancak nasıl olduysa bunu kötü bir şey gibi gösterdiler…” 


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Forumlarda BtcTurk kullanıcılarına ait kişisel bilgilerin satılığa çıkarıldığı duyuruldu. Doğruluğu teyit edilmemiş sızıntıda; kullanıcıların ad ve soyad bilgilerinin, telefon numaralarının, selfielerinin yer aldığı iddia edildi.

 • Facebook CEO’su Mark Zuckerberg isimleri Bitcoin ve Max olan iki keçisinin fotoğrafını yayınladı.

 • En zengin üçüncü Arap ülkesi olan Bahreyn, merkez bankası dijital parası pilotu üzerinde Amerikan yatırım bankası JPMorgan Chase ile ortaklık kurdu.

 • Akıllı telefon üreticisi Nokia, şirketin kurumsal düzeyde blokzinciri tabanlı veri pazarı altyapı hizmeti olan Nokia Data Marketplace‘i duyurdu.

 • 30 milyar dolarlık Colorado merkezli veri analizi şirketi Palantir, müşterilerine Bitcoin ile ödeme yapma olanağı tanıyacak.

 • Dev kripto para borsası Coinbase’in mobil uygulaması, ABD'de Apple App Store'da ilk sıraya yükseldi.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Ebay, platformunda NFT satışlarını başlatan ilk e-ticaret şirketi olacak. Platformda ticaret kartları, resimler veya video klipler gibi dijital koleksiyonlar için değiştirilemez tokenlerin satışına olanak sağlanacak. Şirket tarafından yapılan açıklamada, eBay standartlarını karşılayan satıcılara bir NFT sağlanacak ve kullanıcıların gelecekte NFT’leri daha geniş bir yelpazede satın almalarına ve satmalarına izin verecek olan programlar, politikalar ve araçlar platform üzerinde yer alacak.

 • Ethereum blokzincirinde piyasaya sürülen ilk eşsiz token projesi olarak kabul edilen CryptoPunks koleksiyonundan dokuz parça  dün İngiliz müzayede evi Christie's'de 16 milyon doların üzerinde bir fiyata alıcı buldu. Koleksiyon 2017'de New York merkezli yazılım şirketi Larva Labs'in kurucuları Matt Hall ve John Watkinson, binlerce farklı, tuhaf görünümlü karakter üretecek bir yazılım programı yaratmasıyla ortaya çıkmıştı

 • Zincir üstü veri kaynağı Glassnode'un analizine göre, borsalardaki Ethereum miktarı son iki yılın en düşük seviyesine indi. Glassnode, an itibarıyla yalnızca 13,3 milyon adet Ether'in merkezi borsalarda tutulduğunu tahmin ediyor. Bu sayı, Haziran 2019'dan bu yana en düşük seviye olarak kayda geçti. Merkezi platformlarda kabaca 52,4 milyar dolar değerinde ETH bulunduğu ve bunun da toplam Ethereum arzının yüzde 11,5'ine denk geldiği açıklandı.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Türkiye’de Kripto Para Mevzuatı’nda Son Durum!

Yeni SEC Başkanı Gary Gensler Kimdir?

Vitalik Buterin'in Köpek Tokenleri Satışı ve Elon Musk | Dogecoin (DOGE) & SHIB & AKITA & ELON

Deşifre: Dogecoin ve Elon Musk, Ethereum'da Yeni Rekor, Vergi Meselesi

Know Thy Enemy: Coordination Failures

UNI should become an oracle token

Haftanın Etkinlikleri

Deşifre: Kripto Küratör İle Haftalık Gündem Değerlendirmesi - 16 Mayıs 21.00

Kriptoparalar, İşlem Platformları ve Cüzdan Kullanımı Eğitimi - 14-18 Mayıs

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Loading more posts…