PayPal, Grayscale, Revolut

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

9 Nisan öğleninden herkese merhaba! Kripto para dünyası bu hafta geleneksel finansın ve spor dünyasının bir hayli gündemindeydi. Kripto paralar dünyanın en büyük ödeme sistemlerinden tutun, dijital bankalarına, NBA takımından, futbol takımlarına kadar pek çok kurumun ilgisini çekti. Kripto yatırımcılarının bilmesi gereken haftanın haberlerini bültenden okuyabilirsiniz!

 • PayPal’ın kurucularından milyarder yatırımcı Peter Thiel, Çin’in Amerikan dolarını zayıflatmak için Bitcoin’i kullanabileceğini dile getirdi.

 • Grayscale, 2013 yılında kurduğu Grayscale Bitcoin Trust’ı borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmek istediğini duyurdu.

 • Dijital bankacılık uygulaması Revolut, listelediği kripto para sayısını 11 yeni kripto para ile genişlettiğini açıkladı.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Uniswap V3

Uniswap, Ethereum’da yaşanan ölçeklenebilirlik problemini çözmek için Uniswap V3’ü ikinci katman çözümü olarak sunacak. Aynı zamanda, odaklanmış likidite, aktif likidite, değişken işlem ücretleri ve güncellenmiş oracle özelliklerini de barındıracak. Uniswap V3 ile getirilen yenilikler basit bir kripto para takasının %30 daha az maliyetle yapılmasını sağlayacak. Daha detaylı bilgi için başlıktaki kaynağı okumayı unutmayın!


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

PayPal’ın kurucularından milyarder yatırımcı Peter Thiel, Çin’in Amerikan dolarını zayıflatmak için Bitcoin’i kullanabileceğini dile getirdi. Bir kripto para yatırımcısı olan Thiel, kendisini “Bitcoin maksimalisti” olarak tanımlıyor. Rezerv para birimine sahip olmak, Amerika’ya İran petrolünün tedariği gibi pek çok alanda avantaj sağladığını belirten isim, Çin’in bu avantajdan memnun olmadığını söyledi.

Grayscale, 2013 yılında kurduğu Grayscale Bitcoin Trust’ı borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmek istediğini duyurdu. GBTC’nin ETF’e çevrilmesi halinde mevcut GBTC yatırımcılarının “herhangi bir eylemde bulunmalarına” gerek olmayacak.
Digital Currency Group’a bağlı olan Grayscale, 2016 yılında bir ETF kurmak için SEC’ye başvuruda bulunmuştu. Şirket, o dönemki regülasyonların “yeteri kadar gelişmiş olmaması” sebebiyle başvurusunu geri çekmişti.

Londra merkezli popüler dijital bankacılık uygulaması Revolut, listelediği kripto para sayısını 11 yeni kripto para ile genişlettiğini açıkladı. “2021, Revolut’ta kripto yılıdır.” diyen şirketin eklediği yeni kripto paralar şöyle: Cardano, Uniswap, Synthetix, Yearn Finance, Uma, Bancor, Filecoin, Numeraire, Loopring, Orchid ve The Graph. Son eklenen kripto paralarla birlikte listelenen kripto para sayısı, 21’e çıkmış oldu.

Eski BitMEX CEO'su Arthur Hayes, salı günü Hawaii'de ABD'li yetkililere teslim oldu. Federal savcılar, Hayes ve üç diğer BitMEX yöneticisi hakkında altı ay önce suç duyurusunda bulunmuştu. Hayes'in avukatları, eski CEO'nun işlemediği suçlar ile suçlandığını ileri sürdü: “Sayın Hayes, kendi isteğiyle mahkemeye çıktı ve bu asılsız suçlamalara karşı mücadele edecek.” Hayes, göz altına alındıktan sonra 10 milyon dolar kefalet ile serbest bırakıldı. Dava New York'ta görülecek.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Kayserispor, Bitexen ile bir teknoloji iş birliğine imza attı. Anlaşmaya göre mobil uygulama ve taraftar tokeni oluşturulacak.

 • Japonya Merkez Bankası (BoJ), dijital merkez bankası parası deneyine başladığını açıkladı. Deneyin birinci aşaması, 1 Mart 2022’ye kadar sürecek.

 • Ryan Babel’in Şubat 2021’de Galatasaray’da takım arkadaşlarına Bitcoin tavsiye ettiği ve kar ettirdiği ortaya çıktı.

 • Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, dijital ruble prototipinin 2022 yılında test edilmeye başlayacağını duyurdu.

 • NBA takımlarından Sacramento Kings’in sahiplerinden Vivek Ranadivé oyunculara Bitcoin ile maaş seçeneği sunmayı planladıklarını açıkladı.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Altı kez Super Bowl şampiyonu Tom Brady, kendi NFT platformunu başlatarak, NFT endüstrisinde adım atmaya hazırlanıyor. Brady’nin CNN’e verdiği bir demeçte, Autograph isimli NFT platformunun spor, eğlence, moda ve pop kültürünün büyük figürlerinden bazılarını hedef alacağını ve benzersiz koleksiyonlar için bir araç olacağını söyledi. Platformun bu baharda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 • Moda dünyasının en pahalı ve lüks markalarından biri olan Gucci, değiştirilemeyen tokenları (NFT) piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Vogue Business tarafından 5 Nisan Pazartesi günü yayımlanan bir habere göre, Gucci’nin geçtiğimiz günlerde haber kuruluşuna bir NFT yayınlamasının “sadece bir zaman meselesi” olduğunu açıkladığı belirtildi.

 • Binance Smart Chain’deki günlük işlem sayısı 4 milyona ulaştı ve yeni bir rekora imza attı. Artan ağ popülaritesi ve talep, günlük işlem sayısı gibi çeşitli temel göstergelerde kendini gösteriyor. 7 Nisan 2021 itibarıyla günlük 4 milyondan fazla işlem hacmine ulaşan BSC, aynı dönemde günlük 1.3 milyon işlem hacmi kaydeden Ethereum’u geçmiş oldu. Bununla birlikte, Ethereum ağında 147 milyon benzersiz adres bulunurken BSC'de 63 milyon benzersiz adres bulunuyor.

 • Fei Labs, 639 bin Ether’e karşılık olarak 1,3 milyar FEI bastığını bildirildi. Bir sabit kripto para birimi olan FEI’nin değeri bir dolara karşılık geliyor. "Genesis" etkinliğine 17 binden fazla benzersiz adres katılan algoritmik stabil kripto para birimi FEI, Uniswap’teki en büyük merkeziyetsiz likidite havuzu oldu.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Coinbase’in 14 Nisan’da halka açılmasıyla ilgili bilmeniz gerekenler

Kripto Paralarda Yükseliş İçin 3 Ana Neden | Coinbase IPO, Grayscale Bitcoin ETF, Ethereum

#23: Where do the Yields come from in Crypto?

Decentralized VC will eat venture investing

AB MiCA Kapsamlı Kriptopara Düzenlemeleri Neler İçeriyor?

Uniswap Yeni Versiyonu Neler Getiriyor?

Non-fungible token (NFT) hakkında merak edilen 8 soru

Haftanın Etkinlikleri

Uzmancoin-Kripto Küratör Haftalık Değerlendirme - 16 Nisan

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Visa, BiLira, Hazine ve Maliye Bakanlığı

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

2 Nisan öğleninden herkese merhaba! Kripto para dünyası bu hafta stabil kripto paraların gündeme bomba gibi oturan haberlerle geçti. Geçen hafta sorduğumuz yükseliş devem edecek mi sorusuna ise kripto paralar yanıt vererek neredeyse 2 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı. Kripto yatırımcılarının kaçırmaması gereken bütün haberleri bültenden okuyabilirsiniz!

 • Visa ödeme ağında işlem yapmak için Ethereum blokzinciri üzerindeki dolara eşit stabil kripto para USD Coin (USDC) kullanımına izin vereceğini resmen duyurdu.

 • Stabil kripto para girişimi BiLira, Alameda Research, Future Perfect Ventures, İstanbul Portföy, Borderless Capital ve Türk - yabancı melek yatırımcılar tarafından 7,5 milyon TL tohum yatırımı aldı.

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para borsalarından veri istendiği ile ilgili çıkan haberler ile ilgili resmi basın açıklaması yaptı.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Kriptografik özet (hash)

Verileri rastgele bir sayı ve harf dizisine dönüştürmek için algoritmik bir işlem uygulanmasını ifade eder. Böylece, blokzincirine girilmek istenen veri, zincir içerisinde yer edinmesini sağlayan dijital bir parmak izi haline gelir


Top 5 Dijital Varlık FiyatlarıHaftanın Haberleri

Uluslararası ödeme sistemi Visa, dijital ve geleneksel para birimleri dünyaları arasında köprü görevi görecek en büyük ilk anlaşmayı resmen duyurdu. Visa yaptığı açıklamada, ödeme ağında işlem yapmak için Ethereum blokzinciri üzerindeki dolara eşit stabil kripto para USD Coin (USDC) kullanımına izin vereceğini resmen duyururken şirket, ödeme ve kripto para platformu Crypto.com ile pilot programı başlattığını açıkladı.

Stabil kripto para girişimi BiLira, 7,5 milyon TL tohum yatırım aldı. Söz konusu yatırım Alameda Research, Future Perfect Ventures, İstanbul Portföy, Borderless Capital ve Türk - yabancı melek yatırımcılar tarafından yapıldı. 7,5 milyon TL'lik yatırım, ekibi büyütmek, teknik ve operasyonel anlamda hizmetlere seviye atlatmak, kripto para alım-satımı deneyimi ve farklı ürünleri geliştirmek için kullanılacak.

Editörden Not: BiLira’daki açık pozisyonlara göz atmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para borsalarından veri istendiği ile ilgili çıkan haberler ile ilgili resmi basın açıklaması yaptı. MASAK’ın mali suçlar ile ilgili birçok alanda çalışma yürüttüğünün belirtildiği basın açıklamasında, kripto paraların kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağladığı ancak anonim yapıları sebebiyle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabileceğinin altını çizdi. Bu kapsamda kripto varlık alım-satım platformlarından (kripto para borsaları) bu çerçevede bilgi istedikleri, talebin ise MASAK’ın görev sorumlulukları içerisinde bulunduğunu açıkladı.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından ABD merkezli Coinbase, önümüzdeki iki hafta içinde halka açılmayı planlıyor. Bloomberg’ün haberine göre borsa, 14 Nisan’da Nasdaq’ta listelenmeyi umuyor. Şirket, burada “COIN” kısa adıyla yer alacak.

Bir blok öncesi: Şirket, ilk olarak Mart ayında doğrudan listeleme yoluyla halka açılmayı hedeflemişti ancak bu daha sonra Nisan ayına ertelendi. Coinbase’in bu kararında CFTC tarafından borsaya 6.5 milyon dolarlık bir para cezası verilmesinin etkili olduğu düşünülüyor.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Borsalarda tutulan stabil kripto para miktarı 10 milyar dolarlık değere ulaştı ve tüm zamanların rekorunu kırdı.

 • Japonya’nın finansal piyasaları denetleyen devlet kurumu FSA, gelecek yıl G20 bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Seyahat Kuralı’nı kripto para sektörü için uygulamaya başlayacağını duyurdu.

 • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Dijital Euro’nun geliştirilmesinin tamamlanması için 4 yıla ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

 • TL’ye endeksli stabil kripto para BiLira’yı artık Mavi Kart’ı olan, Yabancı uyruklu olup Türkiye’de ikamet eden ve KKTC kimliği bulunan bireylerin yanı sıra kurumsal firmaların da kullanabilecek.

 • Kripto para piyasalarında yaşanan artış ile beraber, toplam kripto piyasasının değeri 1.9 trilyon dolara ulaştı.

 • Çin, Hong Kong ile Dijital Yuan’ın ilk sınır ötesi pilot çalışmalarını tamamladığını duyurdu.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • IOTA, Binance Smart Chain üzerinde paketlenmiş (wrapped) bir kripto para olarak yer alacak. Gerçek IOTA tokenini ellerinde bulunduran kullanıcılar, onu “Binance Bridge” aracılığıyla BEP20 IOTA ile takas edebilecekler. Sarmalanmış IOTA’nın değeri, gerçek IOTA ile 1’e 1 oranda aynı olacak. BEP20 token’ı ile birlikte kullanıcılar, staking ve merkeziyetsiz finans projeleri de dahil olmak üzere, BSC ekosistemindeki protokollere giriş yapabilecekler.

 • Eşsiz token (Non-fungible token, NFT) alanına yeni bir şarkı ile gireceği yönünde Twitter üzerinden 26 Mart'ta bir paylaşımda bulunan dünyaca ünlü şarkıcı The Weeknd, NFT tabanlı eserini dün takipçileriyle paylaştı.  İlk NFT'sinin gelecek NFT pazarı Nifty Gateaway'de açık artırmaya sunulacağını duyuran sanatçı, paylaşacağı koleksiyonda yeni bir müziğin ve sınırlı sayıda sanat eserinin yer alacağını söyledi

 • NFT pazarı OpenSea, yüksek işlem ücretlerini ortadan kaldırmak için NFT protokollerine özelleşmiş ikinci katman Immutable X ile anlaştı. OpenSea, Immutable X entegrasyonu ile platformunda anında onay, daha fazla ölçeklenebilirlik ve sıfır işlem ücreti sunabilecek.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Hazine ve Maliye Bakanlığının Kripto Para Açıklaması Ne Anlama Geliyor?

EIP-1559 ve Madenciler Hakkında Bir Bilgiseli

Avrupa Birliği: “Kripto Varlık Piyasalarının Düzenlenmesi”

Visa is going to pay ETH holders

Ultra Sound Money 🔊🦇

DeFi’de Cüzdan Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Haftanın Etkinlikleri

Kripto Paralar ve Blockchain -> Bugün 21.00

Denizcilik Sektöründe Blockchain -> 4 Nisan

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Tesla, FTX, Dijital Türk Lirası

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

26 Mart öğleninden herkese merhaba! Kripto para piyasası bu hafta düşüşte olmasına rağmen, gündemde olan pekçok haber olumlu etkisi bulunuyor. Yine de herkesin aklında tek bir soru, yükseliş devam edecek mi, yoksa bitti mi? Sorunun cevabını kendiniz bulmanız için bültenin tamamını okuyabilirsiniz!

 • Elektrikli araç üreticisi Tesla, ödeme yöntemi olarak Bitcoin kabul etmeye başladı.

 • Kripto borsası FTX, Florida'daki tarihi Miami Heat stadyumunun isim haklarını 135 milyon dolara satın aldı.

 • Türkiye’de dijital para için ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısını oluşturma tarihi 31 Aralık 2021 olarak belirlendi.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Arapsaçı (tangle)

IOTA adı verilen kriptopara tarafından geliştirilen ve blokzinciri teknolojisinden farklı olarak hiçbir işlem ücreti olmadan varlık transfer edilmesini sağlayan ve kullanıcılar tarafından doğrulamaların gerçekleştirildiği alternatif bir dağıtık defter teknolojisini (DLT) ifade eder.


Top 5 Dijital Varlık Fiyatları


Haftanın Haberleri

Elektrikli araç üreticisi Tesla, ödeme yöntemi olarak Bitcoin kabul etmeye başladı. Tesla.com üzerinden verilen siparişlerde artık Apple Pay ve kart ile ödemenin yanı sıra Bitcoin seçeneği de mevcut. Musk, açıklamasında Tesla’nın doğrudan Bitcoin node’ları çalıştırdığını, Tesla’ya ödenen Bitcoin’lerin itibari paraya dönüştürülmek yerine Bitcoin olarak saklanacağını ifade etti.

Bir blok öncesi: Şirket, Şubat ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alımı yaptığını açıklarken kısa zamanda Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul etmeyi planladığını da bildirmişti.

Kripto borsası FTX, Florida'daki tarihi Miami Heat stadyumunun isim haklarını 135 milyon dolara satın aldı. Stadyum şimdi 2040'a kadar FTX Arena olarak adlandırılacak. Anlaşma ile Miami-Dade ilçesinin 19 yılda toplam 90 milyon dolar alması, Miami Heat basketbol takımının ise yıllık 2 milyon dolar alması bekleniyor. (Gelişmenin kripto için ne kadar büyük bir haber olduğunu şu tweetten öğrenebilirsiniz.)

Türkiye’de dijital para için düzenleme tarihi belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın websitesinde paylaşılan verilere göre “dijital para” ile ilgili düzenlemeler 31 Aralık 2021 tarihine kadar devreye alınacak. Paylaşılan Ekonomik Reform Takvimi kapsamında dijital para düzenlemelerinin tamamlanacağı açıklandı.

Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın görevinden alınmasının ardından yüzde 14 değer kaybetti. Türk Lirası’ndaki değer kaybından sonra Google üzerinden yapılan Türkiye kaynaklı “Bitcoin” aramaları yüzde 566 arttı. Bitcoin aramalarının sayısındaki artış, 2017-2018 sırasında kaydedilen arama sayısının neredeyse iki katını temsil ettiği belirtildi


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İş Portföy’ün Blockchain Teknolojileri Karma Fon talebini onayladı.

 • Futbolcu kartlarıyla alım satım yapılabilen “Fantezi Futbol” platformu Sorare’ye, Fenerbahçe’nin ardından Galatasaray da katıldı.

 • Kanada’da faaliyete geçen Bitcoin ETF’lerinden sonra Latin Amerika ülkesi Brezilya’da da bir Bitcoin ETF’i ilk kez onay aldı.

 • Microsoft, Bitcoin üzerinde bir ikinci katman çözümü olarak merkezsiz kimliklendirme uygulaması geliştirdiğini açıkladı.

 • Socios.com ve Chiliz CEO’su Alexandre Dreyfus, Manchester City ile anlaşma sağladıklarını açıkladı.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • New York Times'in teknoloji köşe yazarı köşesinin bir sütununu NFT'ye dönüştürdü ve açık artırmaya sunuldu. Sütun 550 bin doların üzerinde bir değere sahip 350 ETH'ye satıldı. Satıştan elde edilen gelirin Times okuyucularından, dezavantajlı kesimlere doğrudan yardım sağlamak için oluşturuşan Neediest Case Fund'a gideceği belirtildi.

 • Popüler merkezsiz borsa ve AMM protokolü Uniswap’in uzun zamandır beklenen versiyonu v3’ün tanıtımı yapıldı. Layer 2 (Katman 2) çözümleri ile birlikte gelecek olan yeni versiyonun 5 Mayıs’ta başlatılması planlanıyor. Yeni versiyon, konsantre likidite ve çoklu komisyon seçenekleri gibi özelliklerle kullanıcılarının karşısına çıkacak.

 • Vitalik Buterin, paylaştığı bir blog gönderisinde NFT konusuna değindi. Ethereum kurucusu, NFT’lerin sosyal alanda fayda sağlaması için bu alanın halihazırda zenginlere ve ünlülere faydalı bir alan olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca Buterin, NFT’nin önemli ancak aktif koordinasyona ve desteğe ihtiyacı olan bir alan olduğunu hatırlattı.

 • Ethereum cüzdanı Metamask’in kullanıcı sayısı 2 milyonu aştı. İddia Wu Blockchain tarafından ortaya atıldı. DeFi ekosisteminin popülaritesinin artması ile birlikte birçok kullanıcının kullanmaya başladığı Metamask, Ethereum ağı kullanıcılarının önde gelen seçeneklerinden biri. Ek olarak bu cüzdanların yaklaşık 100,000-200,000 adedi Çinli kullanıcılar tarafından kullanıldığı iddia edildi.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Uniswap V3 Neden Her Şeyi Değiştirebilir?

Introducing Uniswap V3

Bitcoin ve Kripto Paralarda Süper Döngü İhtimali

Ultra Sound Money

The State of Layer 2 - The Daily Gwei #211

DeFi Dünyasının Merkeziyetsiz Analiz Sağlayıcısı ‘The Graph’

Haftanın Etkinlikleri

Kripto Varlıklarda Hukuki Düzenlemeler - 31 Mart

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Cumhurbaşkanı, Morgan Stanley, Bitcoin ETF

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

19 Mart öğleninden herkese merhaba! Çoğunlukla yerel haberlerin kapladığı bir bülten oldu desek yanlış olmaz. Türkiye’yi ilgilendiren kripto haberlerinin devamının geleceği gözüküyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dijital merkez bankası parası ile ilgili, “Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.” dedi.

 • Morgan Stanley, müşterilerine Bitcoin fonlarına erişim sunan ilk büyük ABD bankası oldu.

 • SEC, VanEck'in Bitcoin ETF’si için yapmış olduğu başvuruyu değerlendirmeye aldı.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Anahtar Kelime (Seed Phrase)

Anahtar kelimeler, dijital cüzdanınıza erişmenizi sağlayan kelimeler bütünüdür. Cüzdanları saklamanın sadece sayılardan ve harflerden oluşan özel anahtara göre anahtar kelimeler ile daha kolay olması sebebiyle son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmeye başlanmıştır. 12 ila 24 kelimeden oluşan bu kelimeler bütünü rastgele oluşturulmuş kelimelerden oluşur.


Top 5 Dijital Varlık Fiyatları


Haftanın Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok ekonomik düzenlemenin yer aldığı yeni reform paketini açıkladı. Erdoğan, Türkiye’nin dijital merkez bankası parası ile ilgili, “Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.” dedi. Finansal istikrarın sağlanmasının ve finans sektörünün geliştirilmesinin, öncelikli konular olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı, finans sektörü için “Sektörün sahip olduğu gücü koruyup, bağışıklığını daha da kuvvetlendirmek istiyoruz.” dedi.

Dev yatırım bankası Morgan Stanley, müşterilerine Bitcoin fonlarına erişim sunan ilk büyük ABD bankası oldu. 4 trilyon dolarlık müşteri varlıkları ile varlık yönetiminde dev olan yatırım bankası, 17 Mart tarihinde yaptığı bir açıklama ile müşterileri için Bitcoin sahipliğini sağlayan üç fona erişim başlattığını açıkladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck'in Bitcoin ETF’si için yapmış olduğu başvuruyu değerlendirmeye aldı. SEC’in kararını açıklaması için 45 günü bulunuyor. Başvuru onaylanırsa VanEck'in Bitcoin ETF’si ABD’deki ilk Bitcoin ETF’si olacak. Endüstrinin önde gelen isimleri, SEC’in nihayet Bitcoin ETF’si için onay vereceğini düşünüyor.

Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Bitcoin’e yönelik son aylarda çok ciddi işlemlerin yapıldığını biliyoruz. Buna yönelik bir bakan yardımcımızı görevlendirdim, çalışmalar yürütülüyor. Sonuçlandığında sizlerle paylaşacağız.” dedi. Kripto paralarla ilgili çok ciddi kaygılar taşıdıklarını ifade eden Elvan, “Bu kaygılar sadece bizim değil, tüm dünya tartışıyor.” şeklinde konuştu.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Hindistan’daki devlet yetkilileri, yeni bir yasa tasarısı ile kripto para tutmanın, üretmenin, madencilik yapmanın, alıp-satmanın, transfer etmenin yasaklanması öneriliyor.

 • Fiat 500 sürücüleri, çevreye gösterdikleri duyar karşılığında ödül olarak kripto para alacak.

 • Denetim ve danışmanlık şirketi E&Y, ABD’deki kripto para yatırımcıları için E&Y ürünleri kullanılarak vergi borçlarını hesaplayabilecek bir hizmet geliştirdi.

 • Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, merkez bankasının kendi dijital para birimini çıkarması için kapsamlı bir şekilde hazırlanması gerektiğini bildirdi.

 • Gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması Signal’in arkasındaki kâr amacı gütmeyen kuruluş, kripto para biriminde bağış kabul etmeye başladı.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Merkezi kripto para borsalarında tutulan toplam Ethereum miktarı, tarihin en düşük seviyesine geriledi. Yatırımcıların borsalardan ETH çekiyor olmasının, fiyata olumlu yansıyabileceği varsayılıyor. CryptoQuant, borsalardan bu hafta ocak ayının ortasından bu yana hiç olmadığı kadar fazla ETH çıktığını açıkladı.

 • Merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları Cream Finance ve PancakeSwap’ın DNS’leri ele geçirildi. Projelerin resmi Twitter hesaplarından yapılan açıklamaya göre, DNS’ler ele geçirildikten sonra saldırgan, platforma giriş yapanların başka bir siteye yönlendirildiği ve burada 12 kelimelik anahtar kelime ifadelerinin talep edildiği bir mekanizma oluşturdu.

 • Google üzerindeki NFT (Non-Fungible Token) aramaları rekor kırıyor. Ünlülerin, spor dünyasının ve şirketlerin de dahil olması ile birlikte bir anda büyük bir piyasa haline gelen NFT ekosistemi, kripto para piyasasındaki en önemli gündemlerden biri olarak öne çıkıyor.

 • Oyuncu Bensu Soral, ilk NFT eserini satışa çıkardı. "RIP Black Mamba" adlı eserde, geçen yıl hayatını kaybeden Kobe Bryant'ın karakalem tekniğiyle resmedilişi bulunuyor. NFT alım-satım platformu OpenSea'de açık artırmaya çıkan ürünün minimum teklif fiyatı ise 2,5 ETH'den başlıyor.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

NFT Sanatçısı Barış Gürsel ile Özel Röportaj

Blockfolio'ya TRYB Aktarmak ve Adım Adım Kripto Para Almak

How To Survive A Crypto Cycle

Yollarda TV: DeFi and Blockchain Canlı Yayın

DeFi İçin Kullanılan Cüzdanlar Neler?

Haftanın Etkinlikleri

Blockchain Africa Conference - 18 / 19 Mart

İnternetin Dönüşümü, Web 3 ve Blockchain - 19 Mart

Blockchain Matematiği - 21 Mart

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Vitalik Buterin, Yardım Paketi, Binance

Her hafta binlerce kripto yatırımcısının bilgi kaynağı!

12 Mart öğleninden herkese merhaba! Öncelikle geçmiş 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü gelecek yıllarda daha adil ve eşit bir şekilde kutlamayı temenni ederek başlayalım. Bu haftayı NFT’lere ayırdık desek yanlış olmaz, gün geçtikçe de NFT’nin popülerliği artmaya devam edecek gibi duruyor.

 • Vitalik Buterin, Ethereum 2.0 ve Layer 2.0 sistemleriyle birlikte gelecek teknolojilerin, Ethereum ağını 10.000 kata kadar iyileştirebileceğini açıkladı.

 • ABD Başkanı Joe Biden'in koronavirüsün ekonomik etkilerine karşı önerdiği yardım paketinin Temsilciler Meclisi'nden geçmesi sonrası Bitcoin 57 bin doların üzerini gördü.

 • Kripto para borsası Binance, yasal çalışmalara destek olması ve gegülatörlerle olan iş birliğini artırabilmek adına ABD’nin eski senatörlerinden Max Baucus’ı kadrosuna kattığını açıkladı.

Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz.


Öğreniyoruz: Rollup

Rollup, bir Ethereum akıllı sözleşmesindeki işlemlerin zincir dışı bir toplamıdır ve blokzincirinin iş hacmini mevcut 15 tps’den 1000 tps’nin üzerine çıkararak ücretleri ve tıkanıklığı azaltır. Akıllı sözleşme dahilinde kullanıcılar, işlemlerinin kötüye kullanılmayacağı ve gelecekte bir noktada ana zincire yerleşecekleri güvenlik garantileriyle işlem yapabilirler. Herhangi bir gözlemcinin durumu (yani hesap bakiyelerini) yeniden yapılandırabilmesi ve geçersizliği tespit edebilmesi için zincir üzerinde yeterli miktarda veri yayınlar.


Top 5 Dijital Varlık Fiyatları


Haftanın Haberleri

Vitalik Buterin, Ethereum 2.0 ve Layer 2.0 sistemleriyle birlikte gelecek teknolojilerin, Ethereum ağını 10.000 kata kadar iyileştirebileceğini açıkladı. Rollup teknolojisi hakkında konuşan Buterin, bu teknolojinin yaklaşık bir yıldır sorunsuz bir şekilde kullanıldığını söyledi.  Ethereum ağındaki işlemlerin bu sayede, 100 kat daha ucuz hale gelebileceğini” söyleyen isim, rollup kullanımının yakında yaygınlaşmasını beklediğini de belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden'in koronavirüsün ekonomik etkilerine karşı önerdiği 1,9 trilyon dolarlık yardım paketinin Temsilciler Meclisi'nden geçmesi sonrası Bitcoin 57 bin doların üzerini gördü. Temsilciler Meclisi'nin kabul ettiği yardım paketiyle gelecek fazladan paranın aynı zamanda ekonomiyi hızla yeniden ısıtabileceğini, tüketici talebinde ve istihdamda artışlara yol açabilecek hızlı bir toparlanmayı tetikleyebileceği söylendi.

Kripto para borsası Binance, yasal çalışmalara destek olması amacıyla ABD’nin eski senatörlerinden Max Baucus’ı kadrosuna kattığını açıkladı. Regülatörlerle olan iş birliğini artırabilmek adına Montana eski senatörü ile anlaştığı düşünülüyor. Geçmişte ABD Senatosuna bağlı Finans Komitesi’nde görev alan Baucus, 2014-2017 tarihleri arasında Barack Obama yönetiminde Çin’de elçilik de yapmıştı.

Goldman Sachs Başkanı ve COO’su John Waldron, banka müşterilerinin Bitcoin’e eskisine kıyasla daha fazla talep göstermeye başladığını açıkladı. Bankanın Bitcoin’e yönelik planlarından bahseden isim, “Değerlendirme” aşamasında olduklarını söyledi. Banka olarak müşterilere sunabilecekleri hizmetler konusunda regülasyonlara bağlı olduklarını açıkladı.


Haftanın Tweetleri


Gündem

 • Norveç merkezli ciroya göre ülkenin en büyük 10. şirketi konumunda bulunan Aker ASA, 60 milyon dolarlık Bitcoin alacağını açıkladı.

 • Güney Kore merkezli Shinhan Bankası, Kore Bankası tarafından çıkarılması beklenen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için bir test platformu oluşturdu.

 • Rusya Merkez Bankası başkan yardımcısı Alexey Zabotkin, bankanın 2021 sonuna kadar dijital Ruble prototipini tamamlamayı planladığını söyledi.

 • Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff'in oğlu Spencer Schiff, tüm portföy yatırımlarını tek bir varlığa, Bitcoin'e taşımaya karar verdi.

 • NBA’nin önde gelen takımlarından Dallas Mavericks, bilet ve ürün ödemelerinde Dogecoin kabul edeceğini açıkladı.

 • Twitter’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey, Valuables adında bir NFT platformunda Twitter’da kendisi tarafından yazılan ilk tweet’i NFT hâline getirerek satışa çıkardı.


Ekonomi & Merkeziyetsiz Finans (#DeFi) & NFT

 • Dünyaca ünlü sanatçı Beeple tarafından oluşturulan bir NFT, 255 yıllık müzayede evi Christie’s’de 69.3 milyon dolara satıldı. Eser, bir açık artırmada satılan en pahalı NFT oldu. Aynı zamanda bir sanat müzayedesindeki en yüksek bedelli satışlar arasına girdi. Bu satışla beraber Beeple, yaşayan en değerli üç sanatçıdan biri hâline geldi.

 • Merkeziyetsiz teminatlı bir şekilde borç alma protokolü MakerDAO, Ethereum 2. katman çözümü Optimism için resmi bir DAI piyasaya süreceğini duyurdu. Açıklamada, Optimism’de yedi gün süren para çekme işlemlerinin “Optimism Dai Köprüsü” ile anlık olarak gerçekleştirilebileceği ifade edilirken Optimism Dai Köprüsünün “yakında” başlatılacağı belirtildi.

 • ABD menşeli popüler fastfood zinciri Taco Bell, Taco temalı NFT’lerini piyasaya sürdü. Restoran zinciri, tokenleri Pazar günü NFT platformu Rarible’da yayınladı. Taco Bell, toplamda beş farklı NFT oluşturdu ve bunları bir koleksiyon olarak satışa çıkardı. Bu arada tokenler, 0,001 ETH (1.8$) karşılığında açık artırma ile satışa sunulsa da en yüksek teklif, 0.4 ETH’ye kadar (700 $) yükseldi.

 • Geçen hafta yüzde 50 değer kazanan merkeziyetsiz borsa Uniswap’in tokeni UNI, 17.7 milyar dolarlık piyasa değeri ile ilk on kripto para birimi arasında yer alan merkeziyetsiz finans ve uygulama (DeFi ve dApp) bağlantılı ilk token oldu. UNI değerindeki bu artışın en önemli nedeni olarak Uniswap’in yaklaşan V3 güncellemesi gösteriliyor.


Haftanın Videoları


Biz Neler Okuyoruz, Dinliyoruz ve İzliyoruz?

Bu teoriye göre Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto, Len Sassaman olabilir

İşte En Büyük 5 NFT Platformu

Kripto Para Değerlemesi İçin Bilmeniz Gereken 6 Metrik

Vitalik Buterin, Creator of Ethereum, on Understanding Ethereum, ETH vs. BTC, ETH2, Scaling Plans and Timelines, NFTs, Future Considerations, Life Extension, and More (Featuring Naval Ravikant) (#504)

Blokzincir Ekosisteminde Kadın Olmak

Faz 4: NFT’ler

Haftanın Etkinlikleri

Blockchain Africa Conference - 18 / 19 Mart

İnternetin Dönüşümü, Web 3 ve Blockchain - 19 Mart

Email: kriptokurator@gmail.com

Website | App | Blog | Haber Bülteni | Twitter | Telegram | Youtube


Paylaş

Kripto Kürator’ü okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Loading more posts…